Zderzenie komety ze Słońcem

Zjawisko uderzenia komety w powierzchnię Słońca zaobserwowane zostało przez satelitę SOHO – Solar and Heliospheric Observatory. Obiekt został odkryty przez grupę astronomów amatorów w piątek i po kilku dniach zakończył swój żywot w spektakularny sposób.

Sonda SOHO nagrała moment jak bezimienna kometa z ogromną prędkością leci w kierunku Słońca i uderza o jego powierzchnię, tworząc gigantyczny wybuch. Prawdopodobnie należała do rodziny komet Kreutza, powstałych z rozpadu tzw. Wielkiej Komety z 1106 roku.

Na filmie jaki dostarczył koronograf satelity możemy zobaczyć jak na powierzchni naszej gwiazdy, chwilę po uderzeniu tworzy się potężny pióropusz oraz koronalny wyrzut masy. Co ciekawe przed kolizją, kometa zaczęła rozpadać się na kawałki zanim dotarła w pobliże korony słonecznej, a i tak eksplozja była ogromna.

Według astronomów to nie jest pierwszy znany taki przypadek kolizji ciała niebieskiego ze Słońcem. Podobne zdarzenie miało miejsce 5 lipca 2011 r, gdzie zaobserwowano inny przypadek zderzenia z gorącą gwiazdą.

Wideo: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Zabezpieczenie przeciw spam bootom, wpisz kod z obrazka.
3 + 6 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.