Wybór odpowiedniego miejsca na kompostownik ogrodowy

Planując układ swojej działki, warto uwzględnić na niej miejsce na kompostownik, gdyż jest to wyjątkowo pożyteczny element wyposażenia każdego ogrodu. Oprócz racjonalizacji kosztów, wynikających z ponownego wykorzystania resztek organicznych, dzięki kompostownikowi otrzymujemy naturalny nawóz i satysfakcję z własnoręcznie osiągniętego efektu.

Nawoz kompost

Gdy rozważamy umiejscowienie kompostownika, należy wziąć pod uwagę fakt, iż powinien się on znajdować w takiej odległości od sąsiadów, by nie przeszkadzał im pod względem estetycznym i zapachowym. Po drugie, by kompostownik był efektywny, należy umiejscowić go tam, gdzie będzie miał największy dostęp do światła słonecznego oraz gdzie będzie panowała odpowiednio wysoka wilgotność.

Trzecią kwestią jest takie wykorzystanie przestrzeni ogrodu, by zminimalizować ilość własnej pracy. Dlatego też, jeżeli kompostownik postawimy w sąsiedztwie grządki z warzywami, to nie będziemy musieli przemierzać całego ogrodu z taczką pełną nawozu, by właściwie użyźnić glebę i wspomóc wzrost ulubionej marchewki czy selera.

Zadbajmy także o to, by kompostownik wyglądał estetycznie, zwłaszcza w przypadku, gdy nie uda się go schować przed oczami osób odwiedzających nasz ogród.

Dodaj komentarz