Waleczni Wikingowie bali się jedynie Słowian

Wikingowie we wczesnośredniowiecznej Europie nie było siły budzącej większy lęk. Nie było też siły mającej większy wpływ na kształt jej politycznej konstrukcji. Podbijali stare królestwa i zakładali nowe. W południowej Italii i na Sycylii; w Normandii; Wielkiej Brytanii i Irlandii stworzyli własne państwa. Na olbrzymich terenach Rusi zapoczątkowali procesy państwowotwórcze. Znani są jednak przede wszystkim ze swych dalekosiężnych, łupieżczych wypraw i niezwykłej waleczności. Krótko mówiąc we wczesnośredniowiecznej Europie nie mieli wojowniczy Skandynawowie godnego przeciwnika. Wyjątkiem byli... Słowianie.

Dokładnie 877 lat temu, 9 sierpnia 1136 roku, armia Pomorzan pod wodzą księcia Racibora I - lennika Bolesława Krzywoustego, dokonała rzeczy niezwykłej, zaatakowała Wikingów w samym ich mateczniku. Po pokonaniu 300 mil i dwóch cieśnin duńskich, słowiańska flota złożona z około 650 okrętów i jak podają źródła około 29 tys. wojowników zaatakowała, zdobyła i splądrowała duńską warownię i jeden z najważniejszych portów - Konungahelę.

Tak się dziwnie składa, że i ja również ostatnimi czasy przeczytałem ciekawy artykuł o Wikingach, jeżeli kogoś temat interesuje, odsyłam do źródła, ciekawy artykuł znajdziecie w sieci warto się z nim zapoznać. Hasło -  Wikingowie i początki wypraw w VIII-IX w. Prawda i mity.

 

Wikingowie i Slowianie

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Zabezpieczenie przeciw spam bootom, wpisz kod z obrazka.
7 + 1 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.