Tak wygląda młody narybek i larwy węgorza

Węgorz jest to jedyny gatunek ryby słodkowodnej, która swoim wyglądem przypomina węża. Ze względu na doskonałe walory smakowe, praktycznie został w naszych wodach wytrzebiony. Rozród tego gatunku, do niedawna był swego rodzaju tajemnicą. Mało kto wiedział, gdzie odbywa tarło i jak wygląda jego narybek. W dziewiętnastym wieku myślano, że młode węgorze wyglądają jak mniejsze kopie dorosłych osobników.

mlode larwy i narybek wegorza

Niedawno odkryto odkryto, że młode węgorze w postaci larwalnej są przeźroczyste i wcale nie są podobne do swoich dorosłych rodziców. Co ciekawe, węgorz jako jedyny gatunek podejmuje długą wędrówkę do morza Sargasowego, gdzie na głębokości 400–1000 metrów odbywa tarło. Dorosłe osobniki po tarle giną, pozostawiając po sobie przezroczyste larwy zwane leptocefalami.

Młody narybek węgorza unoszony jest przez prąd zatokowy Golfstrom w kierunku wschodnim. Po upływie 2–3 lat w pełni samodzielne ryby docierają do przybrzeżnych wód europejskich. Na przełomie października i kwietnia przeobrażają się w formę montee, a następnie wpływają do rzek. W okresie wędrówki młode węgorze osiągną ok. 7 cm długości. W późniejszym czasie dorastania tak ok. 5 roku życia osiągają długość 16–18 cm. Ryba przebywa w wodach słodkich od 6 do 10 lat, niektóre osobniki nawet do 20 lat, po czym wyruszają w kolejną wędrówkę na miejsce tarła.

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Zabezpieczenie przeciw spam bootom, wpisz kod z obrazka.
8 + 5 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.