Sen i koszmary nocne

Prawdopodobnie nie ma na świecie takiego człowieka któremu choć raz nie przyśnił się jakiś przerażający sen. Koszmary senne najczęściej pojawiają się gdy zapadamy w najgłębszą fazę nocnego odpoczynku. Jak już się pojawiają są straszne i często budzimy się zlani zimnym potem. Takie sny dopadają nas nagle i zdało by się rzec, że nie mamy na takie przykre doświadczenie wielkiego wpływu.

Częstym zjawiskiem, przeżywania koszmarów są czynniki zewnętrzne , które nasz mózg rejestruje w podświadomości. Kładąc się do łóżka, zapominamy o tym, że kiedyś oglądaliśmy horror czy byliśmy świadkami jakiegoś dramatycznego wydarzenia, które miało wpływ na nasze emocje.

Koszmary podczas snu

My zapominamy ale nasz mózg nie.

Zarejestrowane obrazy zostają wchłonięte przez mózg, są jak poupychane dane w komputerze do odpowiednich miejsc i folderów, które podczas śnienia, ni stąd ni zowąd, nagle jak film grozy, ukazują się w naszej głowie. Takie przeżycie senne, może być tak realne, że wybudzamy się z krzykiem oblani potem, umęczeni ucieczką przed czymś czego się boimy.

Koszmary senne najczęściej występują u ludzi z bardzo rozbudowaną wyobraźnią ze skłonnościami do lęków. Takie osoby mogą odczuwać silny strach przed zaśnięciem, co z biegiem czasu może przerodzić się w chorobę psychiczną w postaci dręczenia sennego.

Majaki senne występują u osób dorosłych podobnie jak u dzieci i stanowią sygnał o psychicznym zranieniu. Mogą być również objawem rozwijania się chorób somatycznych i zaburzeń w fizjologii organizmu. Występują u około 10-15% dzieci w wieku 3-5 lat, oraz okazyjnie u około 50% dorosłych.

Powstawanie koszmarów u dzieci związane jest prawdopodobnie z kształtowaniem się sumienia i poczucia winy. Przypuszcza się także, że koszmary senne mogą występować jako reakcja dziecka na niepokój w rodzinie lub z powodu innych urazów psychicznych. Długotrwałe, wywołujące strach marzenia senne, często występują w fazie snu REM, mogą być pomieszanymi wspomnieniami z życia lecz nie tylko.

Najczęstsze koszmary senne:

Uciekamy przed kimś strasznym np; zły człowiek, zmora, wampir, potwór, czy duch zmarłej osoby bliskiej. Przeważnie nie mamy siły do dalszego biegu, gdy próbuje nas złapać to nie możemy uciec i budzimy się z przerażającym wrzaskiem.

Często też śni się nam , że jesteśmy kąsani przez jakieś zwierze , oganiamy się i nie mamy na to wpływu.

Kładąc się do łóżka  zamykamy oczy i zasypiamy -  po chwili czujemy, że spadamy w jakąś otchłań.

Bardzo częstym koszmarem jaki nas dopada podczas snu jest uczucie topienia się, śmierć bliskich osób,uczucie niemożności ucieczki przed niebezpieczeństwem, bycie nagim, sny o treści kryminalnej ;aresztowanie, rewizja

Innymi rodzajami złych snów są ; sny o treści suicydalnej - powieszenie się  czy samookaleczenie ciała ostrym narzędziem.

Powodem koszmarnych snów są przykre wydarzenie, które mogą w przyszłości spotkać np. zwolnienie z pracy, egzamin w szkole itp ...

Osoby podatne na dręczące złe sny w postaci koszmarów , powinny unikać oglądania makabry , filmów grozy , horrorów, nie uczestniczyć w dramatycznych wydarzeniach , nie słuchać ostrej muzyki, w razie konieczności udać się do specjalisty psychologa .