Rondel w Pietrowicach Wielkich to najstarsza budowla w Polsce

Koło Raciborza w miejscowości Petrowice Wielkie archeolodzy natrafili na ślady starej budowli sprzed 7000 lat i szacuje się ,że jest dużo starszym obiektem od znanego Biskupina. Średnica rondla wynosi 160 m, położony jest na wzniesieniu w niedaleko od cieku o nazwie Troja. Pierwszy odkrył go ponad 2 lata temu dr Mirosław Furmanek z Uniwersytetu Wrocławskiego. Naukowiec przeglądał zdjęcia satelitarne okolicznych terenów.

Na jednej z fotografii zwykłego pola, zobaczył ciekawie wyglądającą budowlę w kształcie okręgu i postanowił zbadać ten tajemniczy obiekt. Jak się okazało, kolista budowla jest tak zwanym rondlem. Takie obiekty wznoszono tysiące lat temu przez naszych praprzodków. Obecnie archeolodzy odnalezli podobne rondle na terenach Węgier, Czech, Słowacji i teraz kolejny w dolinie Odry na Górnym Śląsku.

Pietrowice Wielkie Rondel

W Polsce do tej pory udało się znaleźć tylko trzy takie obiekty,  na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce oraz województwie lubuskim. Bez wątpienia odkrycie naukowca z  Uniwersytetu Wrocławskiego, będzie kolejną po Biskupinie wielką atrakcją turystyczną, jednak na razie zanim będziemy mogli zwiedzić Petrowicki rondel minie trochę czasu. W miejscu znaleziska obecnie są prowadzone intensywne prace archeologiczne.

Naukowcy badają grunty przy pomocy magnetometrów.  Specjalistyczne przyrządy wykonują pomiary wielkości znaleziska, kierunku położenia czy nawet drobnych zmian pola magnetycznego. Okazało się, że pod ziemią znajdują się przedmioty i pozostałości z tamtej epoki,  co bardzo ucieszyło dr Furmanka. Gdy prace archeologiczne dobiegną końca i zostaną wydobyte wszystkie elementy z pradawnej osady, to prawdopodobnie zostanie ona odtworzona i udostępniana do zwiedzania.

Badacze mają różne zdania co do przeznaczenia rondla i są one bardzo podzielone. Niektórzy twierdzą ,że  koliste osady służyły pradawnym ludom jako centrum handlowe, miejsca zgromadzeń czy nawet dla wyznawców jakiegoś kultu religijnego. Pojawiają się też teorię,  że służyły jako obserwatora astronomiczne.Po wstępnych oględzinach można zauważyć okalające rondel dwie fosy wzmocnione palisadą, więc bardzo możliwe, że rondel pełnił funkcję obronną. Archeolodzy nie wykluczają też uniwersalnej funkcji jaką mogła pełnić prastara budowla.

Dodaj komentarz