Polskie piramidy są starsze od Egipskich

Cudze chwalicie swego nie znacie. Na Kujawach w miejscowości Izbica Kujawska możemy odwiedzić niesamowite miejsce gdzie znajdują się prastare megalityczne grobowce nazywane "Polskimi Piramidami". Budowle powstały w okresie neolitu, zostały wybudowane przez pradawne ludy zamieszkujące prasłowiańskie ówczesne tereny.

Grobowce są dużo, dużo starsze od tych rozsławionych piramid Egipskich. Konstrukcja budowli została stworzona z wielkich kamieni polodowcowych i drewnianych bali, całość wyglądem przypomina piramidę w kształcie podłużnego trapezu.

Izbica kurchan

W okresie neolitu kończy się epoka kamienia łupanego, w tym okresie też kończą się długo trwałe wędrówki plemion, które zaczynają inny osiadły tryb życia. Rozkwita rolnictwo i wytwórstwo narzędzi rolniczych co sprawia, że krajobraz ziem zmienia się nie do poznania. Ludzie zaczynają budować wioski, a na łąkach pasie się zwierzyna hodowlana. Z bardziej rozwiniętych osad powstają pierwsze grody, w których rozkwita rzemiosło takie jak wytwórstwo naczyń ceramicznych, wyrób metalowych narzędzi czy kamiennych ozdób.

Wśród prastarych plemion nie zabrakło też obiektów religijnych, przy których gromadzili się osadnicy odprawiając obrządki. Ciekawostką jest, że pochówki bliskich czy wodzów plemiennych miały niesamowitą oprawę.

Mieszkańcy pradawnej Polski budowali z kamieni grobowce w kształcie piramid, a w zasadzie podłużnego trapezu. Nie wiadomo dlaczego kamienne kurhany budowane w Polsce kilka tysięcy lat temu mają podobny kształt do tych, które znamy z egipskiego Kairu.

Takie obiekty zostały odnalezione w dwóch maleńkich wioskach kujawskich - Wietrzychowicach i Sarnowie. Wiek monumentalnych grobowców określa się na 5,5 tysiąca lat. Pochodzą z neolitycznej ery pucharów lejkowatych.

Piramidy Izbica

Na miejscu zobaczymy pięć ogromnych kurhanów-największy ma 115 m długości, w części czołowej ma ponad dwa metry wysokości i 10 m szerokości. Kształt kurhanów to wydłużony trapez, stopniowo zwężający się, o obniżającej się wysokości, aż do kilkunastu cm.

Badania wietrzychowickich kurhanów dostarczyły cennych informacji nie tylko o obrządku pogrzebowym. Jednym z istotniejszych odkryć były czaszki ze śladami kilkukrotnej trepanacji. Odkryto również ślady uczt kanibalistycznych, które wówczas traktowane były jako źródło mocy.

Niejednoznaczne jest przeznaczenie kujawskich kurhanów. Przyjmuje się, że tego rodzaju budowle były związane z pochówkiem członków plemienia otoczonych szczególną czcią lub kultem. Do grobowca składane były cenne przedmioty: biżuteria, broń i naczynia.

Sarnowo Piramida w Polsce

Tymczasem wietrzychowickie grobowce zawierały bardzo skromne wyposażenie pośmiertne. W Sarnowie czeka na nas sześć kurhanów, zbudowanych analogicznie do wietrzychowickich. Sporą niespodzianką dla badaczy było odkrycie w jednym z grobowców szkieletu ułomnej kobiety, pochowanej w poprzek osi wzdłużnej grobowca.

Jak dotąd nie natrafiono na grobowiec takich rozmiarów, przeznaczonej tylko dla jednej osoby, na dodatek kobiety. Zagadkowy jest również sposób ułożenia zwłok, gdyż zmarłych układano wzdłuż osi, głową do czoła kurhanu. Przed ewentualną wyprawą, dobrze byłoby się trochę przygotować - w Wietrzychowicach znajdziemy niestety mało informacji o kurhanach,dobrze oznaczone i opisane są w Sarnowie.

Źródło: Izbica Kujawska.com

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Zabezpieczenie przeciw spam bootom, wpisz kod z obrazka.
2 + 2 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.