Polska jest gazowym mocarstwem - gaz łupkowy wystarczy na 300 lat

Polska jest energetycznym gazowym gigantem, tak wynika z najnowszych doniesień według opublikowanego raportu przez amerykańską agencję rządową. Polskie złoża gazu łupkowego ukryte pod powierzchnią ziemi, mogą wystarczyć nawet na kilkaset lat eksploatacji. Według szacunków raportu, Polska ma 5,3 bln metrów sześciennych gazu łupkowego. Przy obecnym zużyciu - gazu wystarczy więc na ok. 300 lat.

Największym problemem podczas wydobycia surowca,  może okazać się o wiele mniejsza niż w USA dostępność wież wiertniczych, oraz brak wyspecjalizowanej kadry inżynierów i geologów. Dodatkowym kłopotem związanym z wydobyciem gazu niekonwencjonalnego jest też gęstość zaludnienia na km kw. W USA wynosi średnio 32 osoby na km kw., w Niemczech 225, a w Polsce - 122.

Warstwy gazu łupkowego w Europie znajdują się na większej głębokości niż w USA, co oznacza , że będzie potrzebne większe zużycie wody. Według amerykańskiego portalu poświęconego cenom paliw kopalnianych" oilprice.com", jeśli polskie zasoby gazu łupkowego okażą się tak duże, jak wskazują na to prognozy to Polska w ciągu kilku lat może zostać jednym z  największych eksporterów gazu na świecie.

Według oceny ekspertów nasz kraj ma ogromne szanse na wydobycie gazu łupkowego, ponieważ struktura geologiczna Polski jest bardzo podobna do występującej w USA, co wyjaśnia zainteresowanie amerykańskich firm z licencjami wydobywczymi. Jak pisze "oilprice.com", wydobycie surowca w Polsce na skalę przemysłową, mogłoby rozpocząć się już za dwa lata.

Chociaż największe światowe złoża gazu łupkowego znajdują się w 32 krajach m.in ; Meksyk, Kanada, Argentyna, Chiny ,Libia, Algieria, Francja i Polska, to właśnie cała uwaga firmy wydobywających gaz łupkowy,  skupiła się na naszym kraju .Zasoby gazu łupkowego możliwego do wydobycia w tych państwach sięgają 163 bln m sześc. - czyli sześć razy więcej niż potwierdzone zasoby gazu naturalnego.

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Zabezpieczenie przeciw spam bootom, wpisz kod z obrazka.
1 + 9 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.