Niebezpieczne i śmiertelnie trujące rośliny w Polsce

Od wczesnej wiosny do późnej jesieni możemy natknąć się na dziko rosnące rośliny, które najlepiej omijać z daleka. Choć większość z nich wygląda niewinnie i ma ładnie kusząco wyglądające kwiaty czy owoce, to jakikolwiek kontakt rośliny z człowiekiem może skończyć się fatalnie dla zdrowia.

Spacerując po łonie natury nie zdajemy sobie sprawy, że porastająca wokół roślinność może stanowić zagrożenie i być przyczyną niebezpiecznej choroby, ciężkiego poparzenia, a w niektórych przypadkach nawet śmierci.

Rośliny trujące zawierają substancje toksyczne dla człowieka i zwierząt. Znajdują się w nich groźne dla zdrowia chemiczne trucizny jak alkaloidy czy glikozydy. W artykule przedstawimy wykaz, fotografie oraz opis niebezpiecznych i trujących roślin. Jest jeszcze klika bardzo szkodliwych roślin, które mają działanie odurzające czy narkotyczne lecz ze względów moralnych nie wyszczególnimy ich we wpisie.

Trujace rosliny w Polsce

Konwalia majowa (Convallaria majalis)

Bardzo niebezpieczna i silnie trująca roślina. Kwitnie wczesną wiosną ma dzwonkowate słodko pachnące białe kwiaty i podłużne lekko szpiczaste ciemno zielone duże liście okalające łodygę. W późniejszym etapie wegetacji z kwiatów tworzą się zielone owoce wielkości jagody leśnej. Spożycie konwalii majowej przez dorosłego człowieka, dziecko czy zwierzę może powodować poważne zatrucie organizmu, a nawet śmierć. Wszystkie części tej rośliny są trujące. Spotkać ją można w lasach, ogrodach działkowych i parkach.

Cis pospolity (Taxus baccata)

Jest to śmiertelnie trująca roślina łącznie z owocami. Spotkać go można w parkach, ogrodach działkowych oraz dziko rosnąco w lasach. Cis pospolity ma rozłożyste gałęzie, na których porasta podłużne miękkie zielone igliwie. Na końcach gałązek w okresie letnim pojawiają się czerwone owoce wielkości grochu.

Owoce mają przejrzystą delikatną skórkę i wyglądają bardzo apetycznie. Spożycie tych owoców lub którejkolwiek części rośliny przez dziecko czy zwierzę, może spowodować bardzo ostre zatrucie organizmu, zaburzenie układu oddechowego, a nawet zgon. Cała roślina wraz z jej białymi korzeniami jest silnie toksyczna.

Pokrzyk wilcza jagoda (Atropa bella-donna)

Bardzo toksyczna i silnie trująca roślina, powoduje nawet śmierć. Wilcze jagody możemy spotkać dziko rosnące w lasach, parkach, ogrodach oraz jako krzewy ozdobne sadzone rzędami przy torach kolejowych czy tramwajowych. Roślina swoim wyglądem trochę przypomina wyrośnięty krzew borówki amerykańskiej. Ma owalne lekko szpiczaste blaszki liści i zwarte gałązki. W okresie letnim z kwiatów tworzą się niewielkie grona owoców, które w początkowym stadium są zielonkawo czerwone i podczas dojrzewania zmieniają kolor na czarny.

Owoce wilczej jagody swoim wyglądem przypominają, czarną porzeczkę, jagodę leśną oraz wymienioną wcześniej borówkę amerykańską. Mają twardawą skórkę, która pokrywa miąższ z nasionami. Spożycie jakiejkolwiek części rośliny przez dorosłą osobę lub dziecko może doprowadzić do ostrego zatrucia, zaburzenia układu nerwowego, a nawet śmierci.

Ciemiężyca zielona (Veratrum lobelianum)

Kolejna bardzo niebezpieczna i śmiertelnie trująca roślina. Ciemiężyca zielona oraz jej odmiana Ciemiężyca biała są równie niebezpieczne dla organizmu człowieka. Cała roślina wraz z łodygą, liśćmi oraz kwiatostanem zawierają w sobie silnie substancje trujące. Spożycie rośliny w większych dawkach przez dorosłą osobę, dziecko czy zwierzę może doprowadzić do ostrego zatrucia organizmu, a w najgorszych przypadkach zgonu.

Roślina rośnie dziko na polach, lasach i łąkach często spotykana w Bieszczadach. Ma grubą łodygę, podłużne wyrastające od dołu zielone liście. W okresie dojrzewania na początku lipca, w górnej partii rośliny wyrastają zielonkawe kwiaty, które przeobrażają się w owoce. Owoce ciemiężycy zielonej mają kształt torebek ze skrzydełkami w których znajdują się nasiona.

Jaskier jadowity (Ranunculus scleratus)

Bardzo niebezpieczna trująca roślina, która powoduje wysypkę i problemy skórne. Jest dość pospolitą rośliną, rośnie na podmokłych terenach w całej Polsce. Spotkać ją można nad brzegami stawów, rzek, jezior oraz bagniskach. Kwitnie od maja do późnej jesieni, ma mocno żółte blaszkowate kwiaty. Należy do najbardziej toksycznych roślin z gatunku jaskrowatych. Już niewielka ilość soku tej w kontakcie z błonami śluzowymi czy otwartą raną, może spowodować bardzo poważne kłopoty skórne. Powoduje zaczerwienienie skóry i powstawanie pęcherzy.

Tojad mocny (Aconitum firmum Rchb.)

Jest bardzo silnie trującą rośliną, która wywołuje wywołuje paraliż oraz śmierć. Roślina występuje w całej Polsce i należy do najbardziej niebezpiecznych roślin jakie można spotkać w naszym kraju. Toksyczna jest cała roślina wraz z systemem korzeniowym. Spożycie niewielkiej dawki Tojadu mocnego przez człowieka lub zwierzę może skończyć się zawałem serca, paraliżem a nawet zgonem. Toksyny zawarte w roślinie atakują system nerwowy i nieodwracalny uszczerbek zdrowia.

Spotkać ją można w terenach górzystych, zwałowiskach skalnych oraz nad brzegami zbiorników wodnych. Ma twardą grubą łodygę, promieniste liście i fioletowo niebieski kwiatostan. Jej korzeń ma kształt bulwiasty i jest koloru brązowo brunatnego - uwaga bardzo niebezpieczny i silnie trujący. Spożywanie, wąchanie czy dotykanie rośliny jest nie wskazane.

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden)

Bardzo niebezpieczna roślina, która powoduje silne poparzenia skóry, a nawet zgon. Rośnie dziko na terenie całego kraju, największe skupiska Barszczu Sosnowskiego można spotkać na wschodzie Polski w pobliżu dawnych przedsiębiorstw gospodarstw rolnych, gdzie był uprawiany jako pasza dla zwierząt hodowlanych. Roślinę sprowadzono z byłego Związku Radzieckiego. Problemy zdrowotne z Barszczem Sosnowskiego jako pierwsi odczuli pracownicy rolni i zakazano dalszego siewu niebezpiecznej rośliny. W niedługim czasie zaczęła rozsiewać się na dziko wokół przyległych granic dawnych PGR i w następstwie objęła większość kraju. Jest bardzo niebezpieczna szczególnie w upalne i słoneczne dni.

Potrafi poparzyć nieosłoniętą skórę, a w niektórych przypadkach powoduje utratę życia. Skutki poparzenia barszczem są tragiczne, na skórze pojawiają się rumienie z pęcherzami, które powodują ból. Gatunek jest szczególnie niebezpieczny dla człowieka w okresie od czerwca do sierpnia (okres wakacji), ponieważ w tych miesiącach roślina kwitnie.

W dorosłym stadium dorasta do ponad 2 metrów wysokości. Ma grubą łodygę, strzępiaste liście i biały kwiatostan przypominający wyglądem koper. Należy omijać roślinę i nie próbować jej wąchać czy zbierać, ponieważ grozi to bardzo poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Ciekawostka - Barszcz Sosnowskiego nie jest groźny dla człowieka i zwierząt po zachodzie słońca i nocą.

Szczwół plamisty (Conium maculatum)

Należy do najbardziej silnie trujących roślin podrażniających układ nerwowy oraz zgon. Roślina rośnie w dzikim środowisku, powszechnie spotykana na terenie całego kraju. Porasta w ogrodach działkowych, polach łąkach oraz na skrajach lasów. W młodym stadium przypomina swoim wyglądem jadalną nać pietruszki. Dorasta do ok. 2 metrów wysokości, ma długą silną łodygę, z której odrastają gałązki z postrzępionymi liśćmi.

Kwitnie od czerwca do sierpnia, poznać ją można po białym kwiatostanie wyrastającym z górnej części rośliny. Szczwół plamisty ma bardzo przykry i nieprzyjemny zapach, podobny do mysiego moczu lub piżma. Jej cała część jest silnie trująca szczególnie białe włóknowate korzenie. Trucizna zawarta w roślinie działa na system nerwowy poraża końcówki nerwów i może spowodować zawał serca, paraliż mięśni oraz kłopoty ruchowe. W dużej dawce może być przyczyną śmierci.

Oset (Carduus )

Nie jest rośliną trującą i nie zagraża życiu, ale kontakt ze skórą jest bardzo nieprzyjemny. Osty porastają większość dzikich terenów w naszym kraju. Roślina nie zagraża życiu ludzkiemu. Krzak ostu dorasta do ok 1 metra, ma grubą łodygę i strzępiaste długie liście, na których wyrastają ostre kłujące kolce. Kwiaty koloru fioletowego zwarte i twarde. Należy omijać tą roślinę ze względu na możliwość mocnego pokłucia skóry.

Uzbrojony w kolce oset, potrafi przebić się przez grube spodnie i mocno zakleszczyć się w ciele ludzkim. Ostre szpiki ostu są ciężkie do usunięcia i w miejscach wbicia tworzą się małe krosty podchodzące ropą. Organizm ludzki często sam pozbywa się kloców i nie są one zagrożeniem dla zdrowia.

Pokrzywa (Urtica dioica)

Posiada właściwości lecznicze, jej liście mocno parzą i potrafią mocno podrażniać skórę. Pokrzywy spotkać możemy dosłownie wszędzie - w parkach, lasach, ogródkach działkowych, rowach i polach. Jest bardzo popularną rośliną o wysokim współczynniku odżywczym i zdrowotnym. Stosowana w medycynie i zielarstwie jako lekarstwo na wszelkie dolegliwości. Wegetacja od kwietnia do października. Dorasta do ok. 1,5 metra ma cienką łodygę od której wyrastają podłużne gałązki z blaszkowatymi postrzępionymi na końcach liśćmi.

W okresie kwitnienia na szczycie pojawiają się drobne białe kwiaty. Cała roślina jest pokryta niewidocznymi igiełkami parzydełkowymi. W kontakcie z nieosłoniętym ciałem poparzą skórę, na której pojawią się drobne krostki i zaczerwienienia. Oparzenia pokrzywą przeważnie znikają na drugi dzień, ale mogą powodować u człowieka dyskomfort, a u osób uczulonych nawet wstrząs.

Jeśli znasz jakiś inne niebezpieczne rośliny, podziel się wiedzą w komentarzach.

Dodaj komentarz