Likopen w pomidorach leczy raka

Testy przeprowadzone przez brytyjskich naukowców z Uniwersytetu w Portsmouth, udowodniły ,że spożywanie pomidorów szczególnie gotowanych, ma znaczący wpływ na zahamowanie rozwoju śmiertelnej choroby jaką jest nowotwór. Badacze odkryli, że zawarty w warzywie przeciwutleniacz likopen, skutecznie ogranicza komórki rakowe od pożywienia, blokując składniki odżywcze zawarte we krwi, które hamują dalszy postęp rozprzestrzeniania się nowotworu w organizmie ludzkim.

Likopen działa w organizmie na zasadzie odbudowania połączeń między komórkami. Zdrowe komórki zaczynają komunikować się ze sobą za pośrednictwem specjalnych struktur w znajdujących się błonach. Tym samym chore komórki nowotworowe, tracą możliwość odbierania sygnałów i są pozbawione komunikowania się między sobą, co powoduje, że ulegają samozniszczeniu.

Likopen jest organicznym związkiem chemicznym, należy do grupy węglowodorów nienasyconych.Posiada doskonałe właściwości chroniące organizm przed rożnego rodzaju schorzeniami nowotworowymi oraz układu krwionośnego. Występuje w organizmach roślinnych i zwierzęcych.

Jednak najwięcej likopenu zawierają czerwone warzywa i owoce takiej jak ; pomidory, owoce dzikiej róży, czerwone grapefruity, arbuzy oraz egzotyczna i raczej ciężko dostępna w Polsce przepękla indochińska. Świetnie rozpuszcza się w tłuszczach, stąd zaleca się gotowanie n.p; pomidorów z niewielka ilością dobrej oliwy, aby wydobyć jak najwięcej tego cennego składnika.

Doświadczenia laboratoryjne wykazały ,że ugotowane pomidory na oliwie z oliwek, wydzielają duże ilości likopenu i jedzenie takiej potrawy sprawi ,że komórki rakowe ulegną paraliżowi oraz przestaną się dalej rozwijać . Dr Mridula Chopra wieży ,że jego eksperyment w znacznym stopniu przyczyni się do walki z tą groźną chorobą i ,że każdy chory stosując dietę pomidorową, będzie mógł sam się z niej leczyć w tani w prosty sposób.

Dodaj komentarz