Kopi Luwak - produkcja najdroższej kawy na świecie

W południowo wschodniej części Azji mieszka podobne do kota ciekawe zwierzątko, które odżywia się ziarnami kawowca. Ten milusi ssak należy do rodziny łaszowatych, bliżej jest znany pod nazwą cyweta lub łaskun muzang. Co ciekawe w jednej z chińskich prowincji, zwierze jest uznawane za rarytas kulinarny. Smakoszy mięska z cywet nie odstraszyła nawet informacja Światowej Organizacji Zdrowia, że są roznosicielami śmiertelnego wirusa SARS. Zła sława łaskunów nie przeszkodziła też sumatrzańskim plantatorom czarnej używki, gdzie produkuje się prawdopodobnie najdroższą i najlepszą kawę na świecie. Do produkcji kawy używają naturalnych nawyków żywieniowych cywety , którą w tym rejonie świata nazywają luwak,  stąd też wzięła się nazwa tego wyjątkowego napoju "kopi - kawa, luwak - cyweta " .

Zwierze to uwielbia owoce kawowca, podczas nocnych wypraw buszuje w między krzewami i zjada tylko młode najlepsze ziarenka. Wybiera pięknie wybarwione na kolor czerwony, dojrzałe i słodkie owoce, po czym w żołądku luwaka zachodzi proces trawienny. Enzymy trawienne łatwo rozprawiają się z miękką osnówką, natomiast nasiona, czyli przyszłe kawowe ziarenka, wydalane są w stanie prawie nienaruszonym, jedynie nieco sfermentowane. Ziarna zbierane są ręcznie i po bardzo starannym oczyszczeniu, tak jak każda inna kawa są palone oraz następnie mielone. Z sfermentowanych ziaren kawy uzyskuje się doskonały w smaku gęsty napar, który przypomina aksamitny syrop. Jest to produkt końcowy tego procesu.

Kawa "Kopi Luvak"  ma bogaty intensywny smak z wyraźną nutą  aromatu czekolady i karmelu. Tak przynajmniej określają smak miłośnicy tego napoju. Bardziej sceptycznie nastawieni koneserzy czarnego napoju, określają jej smak jako stęchły lekko ziemisty i egzotyczny.  Ze względu na pracochłonną i nietypową metodę pozyskiwania surowca, roczna produkcja oryginalnej kawy Kopi Luwak z niewielkiej plantacji,  wynosi  od 50 do 250 kg ziaren, więc cena za kg tego rarytasu, waha się od 1000 do 600 dolarów amerykańskich , co czyni go jednym z najdroższych napojów na świecie. Prawdopodobnie nigdy nie dowiemy się, kto i kiedy wpadł na pomysł aby zbierać i przetwarzać ziarna kawy wydłubane ze zwierzęcych odchodów, więc tradycja wytwarzania jest nieco osnuta tajemnicą. Jeśli w przyszłości zdarzy się Wam zaprosić kogoś na filiżankę dobrej kawy z luwaka, to podczas spotkania w kawiarni, lepiej nie mówcie o procesie jej produkcji.

Wideo: 

Dodaj komentarz