Konwencjonalna bomba termobaryczna - siła broni atomowej

Współczesne armie świata posiadają na swoim wyposażeniu różne typy broni konwencjonalnej. Jedną z nich jest broń termobaryczna. Amunicja tego typu może być stosowana przez wojska rakietowe, piechotę oraz lotnictwo. Ładunek wybuchowy składa się z różnych substancji paliwowo powietrznych takich jak pyłki metali lub wysoko palne mieszaniny cieczy i gazów pochodzenia organicznego i nieorganicznego. Detonacja bomby wywołana jest przez niewielki zapalnik, który powoduje eksplozję i rozpylenie w powietrzu mieszanki zabójczego aerozolu. Amunicja z ładunkiem termobarycznym nazywana jest konwencjonalnym rodzajem bomby o sile rażenia broni atomowej. Taki rodzaj uzbrojenia, może być wystrzeliwany przez pojedynczego żołnierza z ręcznego miotacza, można ją montować na mobilnych bateriach i wyrzutniach rakiet lub w lotnictwie do przenoszenia ładunków na bombowcach.

wybuch bomby termobarycznej

Wybuch bomby termobarycznej powoduje zapalenie wytworzonego aerozolu i powstanie fali uderzeniowej, która rozprzestrzenia się od centrum ku krawędziom chmury z bardzo dużą prędkością powodując na swej drodze znaczne zniszczenia, zwłaszcza na płaskim terenie. Główną siłą niszczącą broni termobarycznej jest ciśnienie. Czas w którym przechodzi fala uderzeniowa o bardzo dużym ciśnieniu jest na tyle długi, że broń ta jest bardzo efektywna przeciwko polom minowym, słabo opancerzonym pojazdom, samolotom na lotniskach, a nawet schronom. Porównywalna masa trotylu generuje silną, ale krótkotrwałą eksplozję, która wytwarza krótszą falę uderzeniową, ale o większym ciśnieniu. Do niszczenia struktur na większym obszarze bardziej efektywna jest dłużej trwająca fala uderzeniowa, chociaż generowane przez eksplodujący rozpylony materiał ciśnienie jest niższe.

rakieta termobaryczna

Zaletą mieszanin paliwowo-powietrznych jest możliwość inicjacji wybuchu objętościowego w przestrzeni setek, a nawet tysięcy metrów sześciennych, a nie jak w przypadku skondensowanych materiałów wybuchowych ułamka metra sześciennego. Bomba paliwowo-powietrzna zawierająca 100 kg materiału wybuchowego generuje energię porównywalna z eksplozją 1200 kg trotylu. Skuteczność rażenia bomb tego typu jest bardzo wysoka i przewyższa 3-5 razy skuteczność rażenia bomb takiej samej wagi i wielkości z ładunkiem trotylowym.

źródło: Greendevils.pl/ Wikipedia

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Zabezpieczenie przeciw spam bootom, wpisz kod z obrazka.
8 + 2 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.