Kilka porad jak zachować się w lesie

Lasy do zarania dziejów służyły człowiekowi za schronienie, żywiły nas i dawały opał. Wchodząc do tego magicznego miejsca, powinniśmy uszanować jego naturalne piękno oraz wszystko to co w nim żyje. Niestety w dzisiejszym syntetycznym świecie są ludzie zapominają o zasadach i łamią wszelkie prawa przyrody. Przebywając w lesie musimy pamiętać, że to my jesteśmy gośćmi i powinniśmy zachować to miejsce takim jakie zastaliśmy. Nie wolno wyrzucać śmieci, wyrywać krzewów, drzewek czy płoszyć żyjące w nim zwierzęta.

Las jest świętym miejscem, które ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Dlatego jeśli postanowiliśmy w nim spędzić wolny czas to powinniśmy wiedzieć jak postępować żeby to urokliwe środowisko nie ucierpiało. Zostań przyjacielem lasu i zastosuj się do kilku prostych zasad dzięki, którym pozostaniesz w odwiecznej harmonii człowieka z naturą.

Chroń las i przestrzegaj zasad

Największym zagrożeniem dla lasu  jest pożar. Prawo zabrania palenia ognia w lesie, więc musimy pamiętać żeby tego nie robić, nie rzucać tlących się niedopałków papierosów i.t.d.  Należy uważać szczególnie okresie letnich upałów, gdy ściółka jest sucha jak pieprz i każde najmniejsze zarzewie ognia może wywołać ogromny i trudny do ugaszenia pożar.

Takie tragedie zdarzają się często, giną w nich zwierzęta i wszystko co w lesie żyje. Najczęstszą przyczyną podpalenia lasu jest bezmyślne i nieodpowiedzialne zachowanie ludzi. Pamiętaj! z ogniem nie ma żartów - więc nie rozpalaj ognisk, nie wyrzucaj szklanych opakowań i niczego co może być przyczyną zapłonu lasu.

Wyrzucanie śmieci w lesie jest najgorszym przejawem braku poszanowania dla tego czarującego miejsca. Podczas leśnych wędrówek często napotykamy puste plastikowe butelki po napojach , puszki, gruz budowlany czy nawet całe worki z odpadami. Taki widok na pewno nie jest miły dla oka, a tym bardziej dla miejsca, w którym je porzucono.

Dla leśnych śmieciarzy nie istnieją żadne zasady poszanowania przyrody,  uważają że jak nikt ich nie widzi to można pozbyć się niewygodnego bagażu i rzucić go w krzaki. Chyba do cholery nikt by nie chciał, żeby w naszym domu  zaproszeni goście pozostawili nam w spadku góry śmieci. Tacy ludzie nie zdają sobie sprawy, że czynią wielkie zło i pozostawione przez nich śmieci rozkładają się przez długie lata, niszcząc tym samym ekosystem.

Krótki apel - Dobry człowieku sam nie żyjesz na tym świecie, uszanuj to co otrzymałeś od natury za darmo i zanim postanowisz zaśmiecić las, to jeśli możesz spakuj je w reklamówkę lub worek i wyrzuć do śmietnika, przecież  jest ich wszędzie pełno.

Udając się na całodniowy wypoczynek do lasu zabieramy ze sobą pożywienie. Często się zdarza ,że nie zjadamy całego pokarmu i resztki postawiamy dla zwierząt. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ dzikie zwierzęta odżywiają się innym, naturalnie zdobytym pokarmem, a jeśli już są dokarmiane to tylko przez służby leśne, które podają im do karmików specjalnie wyhodowaną ekologicznie żywność.

Nasze jedzenie nie jest zdrowe dla tych stworzeń,  jest dosłownie naszpikowane wszelkimi chemikaliami, polepszaczami smaku oraz różnymi świństwami typu E, których to nazwy trudno jest nawet wymówić. Musisz pamiętać żeby nie dzielić się resztkami jedzenia ze zwierzętami bo można im bardziej zaszkodzić niż pomóc. Ich przewody pokarmowe nie są przystosowane do chemicznej żywności jaką my jadamy codziennie i do której jesteśmy przyzwyczajeni.

Hałas w lesie niewskazany. Las to nie tylko cudowne miejsce relaksu i wypoczynku, to przede wszystkim dom dla wszelkich żyjących tam stworzeń.  W lesie nie zachowuj się głośno bo sam w nim nie jesteś i choć na pierwszy rzut oka tego nie widzisz, to pamiętaj, że mieszkają tam różne zwierzęta, które jak Ty potrzebują ciszy i spokoju. Wypoczywając na leśnym łonie natury jesteś ich gościem i nie zakłócaj panującej tam harmonii - więc nie krzycz , nie słuchaj głośnej muzyki z radia, po prostu nie hałasuj.

Wjeżdżając samochodem do lasu musisz wiedzieć, że nie tylko grozi za to mandat ale i trujesz spalinami środowisko. Zgodnie z prawem nie wolno poruszać się po drogach leśnych żadnym pojazdem wyposażonym w silnik. Jedynie służby leśne mają do tego prawo, wjeżdżając tam robisz to na własną odpowiedzialność. Pamiętaj ,że drogi leśne zgodnie z obowiązującym prawem nie muszą być oznakowane, więc należy uważać gdzie wjeżdżamy.

Nawet w wypadku braku zakazu nie oznacza, że zakaz ten nie obowiązuje. Jeśli jesteś miłośnikiem rajdów motokrosowych czy chcesz poszaleć quadem, to upewnij się w nadleśnictwie, w które miejsca możesz wjeżdżać, a które należy omijać. Podczas jazdy jak widzisz spacerowiczów nie przyspieszaj , staraj się tak prowadzić pojazd żeby nie kurzyć czy nie oblać ludzi błotem czy wodą z kałuży. Nie zachowuj się jak typowy kierowca egoista, las to nie dżungla miejska, jeździj z głową i wyobraźnią.

Spacerując z pieskiem po lesie musimy pamiętać ,że nawet tu musi być pod kontrolą. Nie można puszczać naszego pupilka luzem bez smyczy czy kagańca. Tu prawo dla piesków i ich właścicieli jest okrutne. Według przepisu każdy pies biegający luzem po lesie jest uznawany za psa polującego, czyli takiego co płoszy zwierzynę, którą też i może zabić, więc każdy myśliwy w ramach tych przepisów ma prawo takiego psa bezkarnie zastrzelić. Jest to może i chory przepis ale w ramach tego prawa jeśli dojdzie do postrzału psa to przed wymiarem sprawiedliwości nie wiele będziemy mogli zdziałać.

Zdarza się ,że często napotykamy dzikie zwierzęta w lesie. Nie należy ich przenosić w inne miejsca, dotykać , głaskać czy zabierać do domu. Takie zwierzę jeśli już się pokazuje człowiekowi to istnieje wielkie prawdopodobieństwo ,że może być ciężko chore. W przypadku napotkania rannego stworzenia, jedynie co możemy zrobić to powiadomić odpowiednie służby leśne, które udzielą zwierzęciu pomocy. Należy pamiętać żeby w żadnym wypadku nie dotykać chorego zwierzaka ponieważ możemy zarazić się np; wścieklizną lub inną grozną chorobą. Nie wolno też celowo niszczyć jaj gniazdujących ptaków, mrowisk i wykopanych nor.

Niszczenie drzew czy krzewów w lesie jest niewytłumaczalnym aktem najgorszego wandalizmu. Każda roślina żyjąca w lesie tak jak wszystko co nas otacza na Ziemi ma prawo do życia. Nie ma potrzeby łamać gałęzi czy wyrywać krzewów , które rosną od wieków w tym miejscu. Takie naganne zachowanie jest karane i tępione przez organy ścigania, więc nieposzanowanie tej elementarnej zasady, grozi poważnymi konsekwencjami prawnymi. Ostatnio modne jest wykopywanie z lasu młodych drzewek iglastych i sadzenie ich w prywatnych ogródkach. Taki czyn też jest karany bardzo wysokimi mandatami, więc lepiej udać się do sklepu ogrodniczego i dokonać zakupu drzewek - będzie taniej i z pożytkiem dla nas i lasu.

Gdy wchodzisz do prywatnego lasu i widzisz tabliczkę z napisem "Teren Prywatny Wstęp Wzbroniony". Nie próbuj łamać ustalonego prawa i zastosuj się do informacji pozostawionej przez właściciela. Po pierwsze jest to nieeleganckie i wkraczanie na czyjś teren może być postrzegane przez właściciele jako naruszenie prywatnego mienia i taka wycieczka może się dla nas skończyć niewesoło. Jeśli już chcemy wejść na czyjąś własność należy udać się do zarządzającego terenem leśnym i grzecznie zapytać czy możemy tam wejść. Prawdopodobnie uzyskamy taką zgodę i spokojnie bez stresu będziemy mogli po nim spacerować.

Coraz częściej zdarza się ,że grzybiarze czy zbieracze owoców leśnych niszczą ściółkę wyrywając wszystko jak leci z korzeniami. Pamiętaj !Drogi amatorze zarobkowiczu zbierania leśnego runa ,że jeśli już zbierasz jagody, poziomki, borówki , jeżyny czy maliny, nigdy nie wyrywaj ich krzaków, nie obłamuj gałęzi i nie używaj tak zwanych grabi. Zawsze zrywaj dary leśne delikatnie przy pomocy rąk , ponieważ za rok jak wrócisz, będziesz mógł dalej zbierać owoce i nie zastaniesz tylko pustego zdewastowanego miejsca.

Jeśli wybierasz się do lasu na grzyby to nie ścinaj ich nożem, ponieważ uszkadzasz w ten sposób całą grzybnie. Każdego grzyba należy delikatnie wykręcić , przykrywając to miejsce mchem lub ziemią. Nóż służy tylko i wyłącznie do oczyszczania grzyba z ziemi, trawy i liści.

Las jest darmowym bogactwem dla nas wszystkich , więc korzystając z tego dobra natury powinniśmy zawsze zachować umiar i rozsądek. Jest takie mądre powiedzenie, że nas już nie będzie a lasy zostaną. Wchodząc do lasu zadbajmy o przyszłe pokolenia , które po nas się narodzą , żeby też mogły cieszyć się jego pięknem, świeżym powietrzem i cudowną niepowtarzalnością.

Dodaj komentarz