Gatunki ryb głębinowych

Dziwne mało znane gatunki ryb, które żyją w głębinach mórz i oceanów w niedostępnej strefie dla zwykłego śmiertelnika. Zwierzęta przypominają wyglądem kosmiczne stwory niż powszechnie znane nam ryby. Rozróżniają się budową, wielkością oraz sposobem żerowania. Niektóre wykształciły specyficzne techniki polowania i rozmnażania. Stworzenia żyją w ciemnych toniach, gdzie nie dochodzi światło słoneczne, posiadają zdolności bioluminescencji oraz potrafią świecić kolorowymi barwami.

W takich warunkach sprawne oko drapieżnika potrafi dostrzec ofiarę w całkowitej ciemności. Ryby w czasie polowania czy wabienia ofiar wykorzystują błyski bioluminescencyjne. Niektóre są całkowicie ślepe, więc do poruszania się wykorzystują zmysły i receptory, które mają umiejscowione na całym ciele. Tak wykształcone mechanizmy łowieckie, sprawdzają się idealnie w tych nieziemsko trudnych warunkach. Zwierzęta świetnie sobie radzą podczas polowań ponieważ na tych głębokościach pożywienia jest niewiele.

Zmysł łowcy i spryt jest kluczem do przetrwania. Wysłanie impulsu świetlnego czasami może skończyć się pożarciem przez czyhającego w ciemnościach drapieżnika, albo ocalić życie. Ryby mają również dziwaczne kształty. Niektórym świecą się oczy mają szerokie paszcze, uzbrojone w bardzo ostre zęby. Większość gatunków żyje pod powierzchnią morza od 500 do 5000 m. Ich świat to strefa wysokiego ciśnienia, stabilnego zasolenia, stałej temperatury wody i nie dociera tam światło słoneczne.

Eurypharynx pelecanoides – Połykacz

Eurypharynx pelecanoides

Jest to gatunek ryby głębinowej z rzędu gardzielcokształtnych, spotkać go można we wszystkich wodach oceanów. Dorosłe osobniki osiągają długość ciała do 50 cm. Jak wskazuje jego nazwa, charakteryzuje się dużą rozciągliwą jamą gębową przypominającą gardziel pelikana. Połykacz odżywia się drobnymi głowonogami, małymi rybami, skorupiakami i planktonem.

 

W jego workowatej paszczy mieści się ok 100 centymetrów sześciennych wody. Połknięta ofiara zostaje wstępnie trawiona przez enzymy i substancje toksyczne znajdujące się w gruczołach paszczy, po czym ryba całkowicie pożera zdobycz. Wśród tego gatunku panuje dymorfizm płciowy, na świat wydaje larwy, które mają postać leptocefali.

Bathypterois, longifilis i grallator

Bathypterois longifilis w toni oceanu

Bathypterois grallator żerujący na dnie morza

Bathypterois grallator płynie nad dnem

Są to skrzelokształtne ryby, które należą do rodziny Ipnopidae. W polskich katalogach opisywane pod nazwą (Benthosaurus) bentozaury. Żyją na dużych głębokościach od 500 metrów do 5000, dorosłe osobniki osiągają do 30 cm długości ciała. Charakteryzują się małymi oczami i wydłużoną głową wyposażoną w dużą paszczę. Ryby mają długie wyrostki na płetwach brzusznych i ogonowej, te wydłużone płetwy służą Bathypterois do podpierania ciała na dnie podczas polowania na swoje ofiary.

Bathysaurus ferox

Głowa ryby Bathysaurus ferox

Wygląd ryby Bathysaurus ferox w pełnym oświetleniu

Ten gatunek ryby głębinowej należy do rodziny Bathysauridae, wcześniej został sklasyfikowany do jaszczurnikowatych. Występuje prawie w każdej głębinie oceanicznej od Islandii po ciepłe wody Nowej Zelandii. Żyje na głębokościach od  600 do 3500 metrów. Dorosłe osobniki osiągają długość ciała do 65 cm.

Bathysaurus ferox sylwetka ryby

Ryba jest doskonałym drapieżnikiem, poluje na inne gatunki ryb, skorupiaki i mięczaki. Jego budowa przypomina trochę jaszczurkę lądową, ponieważ ma wykształcone pod brzuchem długie płetwy, które swym wyglądem przypominają łapki. Ferox jest wyposażony w wielką głowę i ma dużą paszczę najeżoną ostrymi jak kolce zębami.

Malacosteus niger

Wygląd ryby Malacosteus niger

Malacosteus niger okaz ryby głębinowej

Jest to niewielkich rozmiarów ryba głębinowa, która należy do rodziny wężorowatych w dorosłym stadium osiąga rozmiar 20 cm długości. Jest chyba jedynym przedstawicielem wężorowatych nie posiadającym wąsów. Rybę można spotkać we wszystkich oceanach strefy tropikalnej, żyje na głębokościach 500–3886 m p.p.m. Ma zdolności do bioluminescencji.

Paszcza ryby głębinowej Malacosteus niger

W ciemnościach świeci światłem o czerwonej barwie, odżywia się drobnymi żyjątkami oraz planktonem. Ze względu na ciągłe egzystowanie tego gatunku na dużych głębokościach, jest im trudniej odnaleźć partnera, dlatego populacja ryb Malacosteus niger jest niewielka i należy do rzadkości.

Matronica Holboella - Ceratias holboelli

Matronica Holboella okaz w formalinie

Ten okaz należy do najbardziej dziwnych ze wszystkich ryb głębinowych. Jako nieliczny organizm morski posiada specyficzny sposób rozmnażania. Gatunek wykształcił unikatową metodę rozrodu ze względu na rzadkość występowania partnerów przeciwnej płci. Gdy ryby już znajdą partnera,łączą się w pary przeważnie na całe życie.

Matronica Holboella podczas żerowania

Podczas godów, prawie 20 razy większa samica podpływa do samca pozwalając żeby wgryzł się w jej ciało, po czym zrasta się z ciałem swojej wybranki na stałe. Od tego momentu zostaje pozbawiony wszystkich życiowych funkcji oprócz narządów płciowych i układu oddechowego. Po odbyciu godów, na ciele samicy zostaje tylko narośl wyglądająca jak pasożyt.

Lecz to nie wszystko czym może zaskoczyć ten tajemniczy gatunek. Matronica Holboella posiada zdolności bioluminescencji i potrafi świecić w ciemnościach. Samica jest wyposażona w wędkę ze świecącym wabikiem, która wyrasta z płetwy grzbietowej. Polując rozświeca w ciemnościach wabik (przynętę) na końcu wędki i potrząsa imitując w sprytny sposób pływającą w ciemnej toni ofiarę.

Ceratias holboelli i świecący wabik

Świecąca przynęta znajduje się blisko dużej paszczy, tak aby szybko zaatakować i pożreć swoja ofiarę. Matronica Holboella w dorosłym stadium dorasta do 130 cm i może pożreć wiele większą od siebie zdobycz. Gatunek ten występuje we wszystkich oceanach na głębokościach do 4400 m. pod powierzchnią wody.

Melanocetus johnsonii

Melanocetus johnsonii w wodzie

Melanocetus johnsonii okazy

Jest to gatunek ryby głębinowej należący do rodziny Melanocetidae, ryba występuje na głębokości ponad 2000 metrów we wszystkich wodach oceanicznych. Samice tego gatunku osiągają długość 14 cm, a samce mierzą do 30 cm długości ciała. Melanocetus to typowy drapieżnik, poluje na inne ryby zamieszkujące głębiny morskie. Z łatwością potrafi połknąć zdobycz kilka razy większą od siebie, co świadczy o jej żarłoczności.

Melanocetus johnsonii widok paszczy

Jest gatunkiem jajorodnym, samica składa jajeczka ikry otoczone galaretowatą powłoką, z której wylęgają się małe larwy planktoniczne. Narybek po wykluciu wędruje w kierunku płytszych wód na głębokość 100 metrów i tam dorasta. Kiedy osiągnie wystarczające rozmiary, wraca z powrotem w rodzinne głębiny.

Chauliodus

Chauliodus pływający w oceanie

ryba głębinowa Chauliodus z bliska

Ten osobnik ma chyba najbardziej przerażający wygląd ze wszystkich innych gatunków ryb głębokomorskich. Jest bardzo aktywnym drapieżnikiem i należy do rodziny wężorowatych lub inaczej żmijowcowate. Jak inne opisywane gatunki, Chauliodus też żyje na dużych głębokościach we wszystkich rodzajach wód oceanicznych. Stworzenie charakteryzuje się dużą paszczą uzbrojoną w sztyletowate ostre zęby.

Chauliodus sloani sfotografowany w morskiej toni

Dorosłe osobniki dorastają do 30 cm długości ciała i jak większość ryb głębinowych również potrafi wytwarzać światło (bioluminescencja). Ryba wabi swoje ofiary świecąc receptorami umieszczonymi na płetwie grzbietowej. Czyha w ciemnościach z rozwartą paszczą, gdy pojawi się zdobycz w zasięgu pyska, błyskawicznie atakuje i ją pożera. Świecące gruczoły służą rybie do komunikowania się z innymi żmijowcowatymi.

Macropinna microstoma

Macropinna microstoma widok ryby w morzu

Macropinna microstoma podczas żerowania

Jest bardzo rzadkim gatunkiem - zamieszkuje wody Północnego Pacyfiku po Morze Beringa, żyje na głębokości od 600 do 800 m p.p.m. Charakteryzuje się nieco dziwacznym wyglądem, ma szerokie cylindryczne oczy osadzone na przezroczystej głowie, posiada doskonały narząd wzroku, widzi dosłownie wszystko co się wokół niej znajduje. Z łatwością może obserwować jak kameleon przestrzeń pod spodem i nad sobą.

Macropinna microstoma widok głowy ryby

Doskonały wzrok służy rybie do polowania na mięczaki. Ponieważ natura nie wyposażyła jej w duży otwór gębowy, więc odżywia się drobnymi mięczakami i planktonem. Macropinna w dorosłym stadium osiąga maksymalnie 5 cm i należy do najmniejszych przedstawicieli ryb głębokomorskich.

Samogłów

Mola mola samogłów w morzu

Gatunek znany jest też pod nazwą Mola mola lub Mola rotunda, żyje w tropikalnej i subtropikalnej strefie oceanów. Ta ogromnych rozmiarów ryba należy do rodziny samogłowowatych i jest prawdopodobnie największą rybą zamieszkującą częściowo głębiny oceanów. Jego waga przekracza ponad 2 tony, a całe ciało mierzy 3 metry.

Samogłowy żerują na różnych głębokościach, potrafią schodzić bardzo głęboko pod wodę oraz w celu higienicznym wypływają pod samą jej powierzchnię. Samogłowy unoszą się na tafli wody i pozwalają morskim ptakom wydziobywać pasożyty ze skóry - jest to jedyny moment kiedy ryba opuszcza głębiny. Po zabiegu ruszają w głębsze tonie, gdzie poszukują pożywienia.

Przysmakiem samogłowów są kalmary, larwy węgorzy i meduzy. Ciekawostką jest, że u dorosłych osobników nie występuje pęcherz pławny. Do regulacji głębokości używają bardzo grubej warstwy tkanki tłuszczowej ukrytej pod skórą. Samica samogłowa należy do najbardziej płodnych ryb zamieszkujących mroczne wody. Podczas tarła w okresie rozrodczym potrafi złożyć aż 300 milionów jaj ikry. Młode po wykluciu z jajeczek dryfują ku powierzchni wody, gdzie w większości są pożerane przez inne gatunki ryb. Z całego miotu przeżywa tylko kilka sztuk.

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Zabezpieczenie przeciw spam bootom, wpisz kod z obrazka.
7 + 3 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.