Film o Brzeskiej na Pradze Północ

Film dokumentalny przedstawia prawdziwe życie mieszkańców z ulicy Brzeskiej na warszawskiej Pradze Północ. Bohaterami obrazu są dzieci oraz przypadkowo sfilmowani ludzie. Zobaczymy obskurne i zaniedbane podwórka , w których od lat tradycyjnie zbierają się grupki szemranego towarzystwa pijącego alkohol.

Brzeska 9 podwórko

W czasach PRLu zyskała miano najgorszej i najniebezpieczniejszej ulicy w kraju. Przechodnie idący w kierunku Dworca Wschodniego lub na Bazar Różyckiego, woleli omijać to miejsce szerokim łukiem, ponieważ nie chcieli paść ofiarą napadu czy kradzieży.

Szczególnie niebezpiecznie było w godzinach wieczornych. Życie na ulicy wtedy zamierało, ruch malał, a w bramach pojawiały się podejrzane grupki osób. Za komuny na Brzeskiej funkcjonowały dwa słynne bary piwne "Rybacka" i potocznie nazywana przez mieszkańców"Mała Rybacka". Obcy przybysze, którzy chcieli się napić piwka w tych  barach,musieli na siebie bardzo uważać, ponieważ gdy przeholowali ze złotym trunkiem to mogli popaść w  niemałe kłopoty.

Obecnie cała ulica jest pod nadzorem monitoringu miejskiego, co nie znaczy ,że jest tam bezpiecznie. W podwórkach roi się od met, dilerów i handlarzy taniego alkoholu. Co ciekawe ulica Brzeska od czasów przedwojennych wygląda tak samo jakby się zatrzymał czas, lecz mimo przerażającego wyglądu, zachowała swoją niepowtarzalność i tradycję starej przedwojennej Warszawy. Stara Praga i Szmulki mają swój klimat i warto jest zapuścić się tam za dnia, żeby zobaczyć to wszystko na własne oczy

Wideo: 

Dodaj komentarz