Evisceratus - Morska strzykwa jak z innej planety

Na Ziemi mieszka niezliczona ilość różnych żywych organizmów, które swoim zachowaniem mogą zadziwić nie jednego wytrawnego badacza. Do takich dziwacznych zwierząt śmiało można zaliczyć jeden z gatunków morskich ogórków do jakich należy Ewisceracja (z łac. evisceratus). Jest to odmiana strzykwy z gatunku Holothuroidea, posiadająca niesamowite zdolności obronne, których nie powstydziłby się nawet kosmiczny stwór zamieszkujący najodleglejszą galaktykę.

Ewisceracja w młodym stadium, przypomina wyglądem zwyczajną pierścienicę, jakie często po ulewnym deszczu możemy zauważyć na chodniku. Oprócz zbliżonego podobieństwa do rosówki, nasza strzykwa wyposażona jest w zadziwiający mechanizm obronny, którego nie waha się użyć. W razie zagrożenia stosuje wyrafinowany mechanizm obronny polegający na wypluciu organów wewnętrznych.

Wyplute wnętrzności tworzą coś w rodzaju białej galaretowatej pajęczyny mającej na celu zniechęcić i odstraszyć napastnika. Co ciekawe, wyrzucone organy są częścią nadmiaru przyrośniętego przewodu pokarmowego wraz z tylną jego częścią, które u zwierzęcia regenerują się na nowo w ciągu kilku dni. Stworzenie odbudowuje nadmiar narządów po przez odkładanie zbędnych produktów na skutek zachodzącego w ciele metabolizmu.

Obejrzyj animowany GIF ze strzykwą Evisceratus

Evisceratus

 

Dodaj komentarz