Elysia chlorotica - ślimak hybryda

Na pierwszy rzut oka to sympatyczne stworzenie wygląda jak zielony pływający listek, lecz tak naprawdę jest to gatunek morskiego ślimaka z rodziny Elysiidae. Zamieszkuje on wody Oceanu Atlantyckiego od wybrzeży Florydy po Nową Szkocję.

Ślimak w młodym stadium, odżywia się gonami z rodzaju Vaucheria, dzięki takiemu pożywieniu przyswaja sobie chloroplasty i geny glonów, po czym w dorosłej formie, może korzystać jak roślina z energii słonecznej i fotosyntezy.

Mięczaki nie są zbyt duże, ich długość ciała nie przekracza 4,5 cm maksymalnie minimalna długość to 2 cm. Ta niesamowita hybryda w dorosłym stadium może pozyskiwać substancje odżywcze ze światła słonecznego, wody oraz dwutlenku węgla. Co ciekawe, ślimaki Elysia chlorotica nie przekazują swojemu nowo narodzonemu potomstwu daru odżywiania się za pomocą fotosyntezy.

Młode muszą same uczyć się takiej metody egzystencji od chwili poczęcia. Podczas badań ślimaków hybryd, naukowcy jeszcze nie stwierdzili też w jaki sposób geny roślin są przyswajane przez DNA tych zwierząt. Badacze głęboko wierzą ,że jeśli uda się poznać tajemnicę, jak powstaje hybryda mięczaka upodabniającego się do rośliny, to takie odkrycie może stanowić przełom w całym naukowym świecie.

hybryda Elysia chlorotica

Elysia chlorotica zjada glony

hybryda slimaka i rosliny

morski mieczak fotosyteza

slimak Elysia chlorotica

slimak jak zielony lisc

kolorowe slimaki morskie

 

Dodaj komentarz