Boska śpiewaczka Florence Foster Jenkins

Florence kochała muzykę i bardzo chciała zostać gwiazdą. W wieku 17 lat podejmowała pierwsze próby występów przed publiką , lecz dobre chęci i ogromne pragnienie bycia Divą nie wystarczało. Nawet ojciec madame Foster kategorycznie odradzał córce karierę śpiewaczki operowej, nie posłuchała rad taty i za wszelką cenę dopięła swego.

Lady Florence Foster

Lady Florence Foster ze swoim pianistą

W niedługim czasie zaraz po śmierci ojca rozpoczęła pierwsze koncerty, które to w całości finansowała z majątku odziedziczonym po bogatym ojcu. Występy Florence Foster cieszyły się ogromną popularnością, na jej koncerty przychodziły tłumy, a publiczność dosłownie zrywała boki ze śmiechu, słuchając jak fałszuje wybitne arie operowe znanych kompozytorów.

Swoje występy artystyczne starała się urozmaicać o taniec i dziwnie wyglądające mimiczne gesty, które wplatała skrzętnie podczas śpiewu. Zgromadzeni na sali słuchacze, jeszcze bardziej pękali ze śmiechu, a sama artystka udawała, że nic nie słyszy i nie zdając sobie sprawy z niskiego poziomu wykonania, z uśmiechem na ustach kłaniała się kilka razy do zgromadzonego tłumu.

Uwielbiała też jak do łez rozbawiona publiczność, nagradzała jej występ gromkimi owacjami, prosząc o kolejny bis, wtedy często schodziła ze sceny do garderoby, gdzie przebierała się w inny strój i dawała kolejny popis. Do grona jej wielbicieli i zagorzałych fanów należeli Enrico Caruso i Cole Porter.

Amerykańska śpiewaczka Florence Foster Jenkins zmarła 26 listopada 1944. Przez wielu krytyków uznana za "najgorszą śpiewaczkę operową świata". Po swoim dorobku artystycznym zostawiła płytę z ariami  " The Glory of the Human Voice" . Na krążku znajdziemy 12 utworów ;

1. Der Hölle Rache
2. Die Musikdose (The Musical Snuffbox) op. 32
3. Like a Bird
4. Oú va la jeune Hindoue?
5. Serenata mexicano
6. Charmant oiseau
7. Biassy
8. Mein Herr Marquis
9. Velentine's Arie
10. Juwelenlied
11. Kavatine des Faust
12. Finale

Po jej śmierci Peter Quilter napisał komedię pt."Boska". W Polsce sztuka jest znana ze spektaklu przedstawianym w Teatrze Polonia z Krystyną Jandą w roli głównej.

Florence Foster Jenkins - Reine de la nuit (Mozart)

Posłuchaj utworu z 1940 r. w wykonaniu Florence Foster Jenkins - Queen Of The Night's Aria (Mozart)

https://www.youtube.com/watch?v=V6ubiUIxbWE

Wideo: 

Dodaj komentarz