Amerykańska broń psychologiczna i nagrania duchów

Podczas wojny w Wietnamie amerykańska armia pierwszy raz użyła tajnej broni psychologicznej, którą skierowano przeciwko wietnamskim żołnierzom ukrywającym się w dżungli. Nowy rodzaj broni polegał na wystraszeniu przeciwnika i zmuszenia do odwrotu z zajmowanych pozycji.

Amerykańscy specjaliści opracowali pewien rodzaj ścieżki dźwiękowej, na którym umieszczono głosy duchów. Nagrania z podkładami EVP, puszczano z głośników rozmieszczonych na helikopterach. Broń audio była tak skuteczna, że wrogowie słysząc dochodzące dźwięki z lasu, dosłownie brali nogi za pas i uciekali przestraszeni jakby faktycznie mieli do czynienia ze zmarłymi.

Nowoczesna metoda walki nosiła nazwę - Operacja "Wandering Soul - Zbłąkane Dusze" i odniosła ogromy sukces. Odtwarzane nagrania duchów puszczano tuż nad gęsto porośniętymi drzewami, gdzie ukryci byli wietnamscy żołnierze. Dobrane dźwięki idealne trafiały w słabe punkty psychiki doświadczonych w boju Wietnamczyków.

Nagrania doskonale sprawdzały się na polu walki i były na tyle skuteczną metodą, że zakazano ich odtwarzania w pobliżu stacjonowania sojuszniczych oddziałów wietnamskich. Nawet z daleka słyszane głosy duchów przez sprzymierzonych żołnierzy, tak działały na psychikę, że wpadali w panikę i nie byli zdolni do skutecznej walki.

Posłuchaj oryginalnych nagrań z operacji "Zbłąkane Dusze".

Wideo: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Zabezpieczenie przeciw spam bootom, wpisz kod z obrazka.
1 + 4 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.