Społeczność hakerów – kim są ludzie włamujący się do komputerów?

Hakerzy i wlamania do komputerow

Świat wirtualny i przebywanie w nim to obecnie spora część naszej codziennej aktywności. Z każdym kolejnym rokiem oraz wynalazkiem (zazwyczaj wyposażonym w kolejne opcję ułatwiające korzystanie oraz podnoszące jakość) przywiązujemy się do nich coraz bardziej. Oczywiście trendy rynkowe się zmieniają, a niektóre firmy nawet rezygnują ze średnio popularnych modeli elektroniki, by zająć się np. dopracowywaniem tego co jest popularniejsze, jak tablety lub smartfony zastępujące już bardzo często komputery przenośne.

Z jednej strony nasze życie jest łatwiejsze i przyjemniejsze, z drugiej jednak mówi się o negatywnym wpływie wirtualnego świata na nasze przyzwyczajenia, czy nawet psychikę. Nic nie jest jednak tak niebezpieczne w tej rzeczywistości złożonej z kodu binarnego jak działalność hakerów.

Kim są hakerzy?

Trudno powiedzieć czy też jednoznacznie określić do jakiej grupy społecznej należą osoby, które specjalizują się we włamywaniu się do wnętrza naszych komputerów oraz urządzeń mobilnych. Potocznie uważa się, że grupę tą budują programiści-renegaci, którzy dzięki wiedzy nabytej w pracy i umiejętnościom sprawnego wyszukiwania luk w oprogramowaniu, naturalnie potrafią dostać się w każde miejsce na naszych twardych dyskach. Trzymane więc w pamięci wewnętrznej zdjęcia, informacje, czy prywatna korespondencja nie powinny być teoretycznie nigdy bezpieczne. Ochroną, która ponoć działa, są programy antywirusowe, które powinny wykrywać każdy atak na nasz komputer oraz blokować go zanim wyrządzi jakiekolwiek szkody. Taki software tworzą przecież programiści, więc koło się zatacza. Nikt nie wie, kim są ci ludzi. To może być każdy, nawet sąsiad za ścianą, który na co dzień zajmuje się fotografią lub pracuje w banku.

Hackowanie kiedyś i dziś

Pierwotna etymologia słowa hacker mówi nam jasno, że jest to pojęcie zaczerpnięte z języka angielskiego. Określenie hack wiązało się początkowo z żartem, którego popularność w jednej z grup amerykańskich studentów należących do klubu modelarskiego była całkiem duża. Nie minęło jednak dużo czasu i słowo to zaczęło przenikać do kręgów osób zajmujących się informatyką. O dawnym znaczeniu nie pozostał dziś nawet ślad, a pozytywny wydźwięk tego określenia zastąpiły same pejoratywne skojarzenia. Współczesna branża IT jest więc jedyną, która operuje tym pojęciem, ale to chyba nawet lepiej. Nigdy jednak nie wiadomo co przyniesie nam przyszłość i dynamiczny rozwój wirtualnej rzeczywistości.

Wszystko da się obejść

Hakerzy dzielą się na tych przeciętnych, którzy znają parę sztuczek komputerowych, oraz na tych, którzy w kodzie potrafią znaleźć każdą furtkę do naszych danych lub wyspecjalizowali się z tworzeniu uniwersalnego klucza do coraz to bardziej skomplikowanych zabezpieczeń. Haker, który chce być dobry powinien być kreatywny, ale jeśli chce być najlepszy musi stać się inteligentniejszy i sprytniejszy od osób ochraniających nasze dane. Nie każdy system można równie łatwo „zhackować”. W tym świecie istnieją zapory papierowe, jak i prawdziwe cyfrowe twierdze nie do zdobycia. Im większa waga informacji tym trudniej jest się włamać do systemu.

Łatwo wykryć, trudniej złapać

Haker jest jak samotny wilk – potrafi sobie radzić w nawet najbardziej ekstremalnych warunkach cały czas może stanowić zagrożenie oraz nie potrzebuje pomocy ze strony watahy. Niewiele jest więc społeczności hackerskiej, a jeśli się tworzą to są one okazjonalne i nastawione na jedno zadanie. Po wszystkim następuje rozpad, każdy udaje się w swoją stronę i choć pokrzywdzony już wie, że został okradziony z danych lub pieniędzy to w zasadzie bardzo trudno jest już kogokolwiek ścigać. Haker jest wolny i ma swoje zasady, zwane profesjonalnie kulturą daru. Może on tworzyć co chce, czerpać wiedzę z każdego możliwego źródła oraz dzielić się nią z kim chce. Nic innego go nie obchodzi. Wszystko po to by uzyskać najwyższe trofeum w obrębie tej efemerycznej społeczności, czyli prestiż.

Kategorie:

Dodaj komentarz