Pozaziemskie kwazikryształy znalezione na Kamczatce

Dwa lata temu grupa naukowców odnalazła na Kamczatce w Górach Koriackich kwazikryształy o niezwykłych właściwościach. Badając minerały zawierające próbki kryształów, uznano że są pochodzenia pozaziemskiego i mają takie same właściwości co obecnie produkowane w warunkach laboratoryjnych.

Syntetyczne kwazikryształy zostały odkryte na początku lat 80 przez Daniela Shechtmana - za swoje odkrycie naukowiec dostał Nagrodę Nobla. Dziś ze względu na swoje właściwości fizyczne kwazikryształy wykorzystywane są m.in. do produkcji warstw ochronnych. W czasie prowadzonych badań, Shechtman zaobserwował, że atomy w kwazikryształach układają się regularną i niepowtarzalną strukturę kręgów złożonych powstałych z dziesięciu elementów.

Odkrycie przeczyło prawom krystalografii, wcześniej uznawano istnienie takich struktur za niemożliwe. Środowisko naukowe odniosło się sceptycznie do odkrycia, a Shechtmana wyśmiano. Zarzucano mu popełnienie błędu metodycznego, pomylenie ciała stałego z obrazem powstałym z nałożenia się na siebie dwóch różnych kryształów. Jednak minerały zawierające kwazikryształy jakie odkryto dwa lata temu w Górach Koriackich, podważają teorię, że mogą być tylko wytwarzane w laboratoriach naukowych.

Chemicy badający skład materiałów z Kamczatki sugerują, że kwazikryształy dostały się na Ziemię z kosmosu. Dokładne badania próbek wykonane przez specjalistów z Uniwersytetu Princeton wykazały jednak, że nie przypomina on żadnego minerału na Ziemi. Do jego powstania niezbędne było wysokie ciśnienie. Skład izotopów przypominał spotykany w meteorytach — chondrytach węglistych. Prawdopodobnie wysokie ciśnienie to efekt uderzenia meteorytu o powierzchnię jakiejś planety.

Wideo: 
Kategorie:

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Zabezpieczenie przeciw spam bootom, wpisz kod z obrazka.
8 + 4 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.