O czym warto pomyśleć przez kupieniem laptopa?

komputer laptop

Nareszcie masz możliwość, żeby kupić nowy komputer? Sprawdź, o czym warto pomyśleć, zanim podejmiesz ostateczną decyzję co do modelu. W końcu laptop to spora inwestycja na lata.

Przeznaczenie

Najważniejsze pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć, zanim kupi się laptopa brzmi: jakie będzie jego przeznaczenie? Od tego bowiem zależą parametry, a co za tym idzie – cena. Najtańsze modele świetnie sprawdzą się u osób, które od komputera oczekują płynnego obsługiwania przeglądarek internetowych oraz podstawowych programów. Jeżeli jednak masz zamiar używać swojego laptopa choćby do grania, musisz nastawić się na większy wydatek. Wiąże się to z koniecznością wzięcia pod uwagę sprzętu z lepszą kartą graficzną, procesorem oraz sporą ilością pamięci RAM. Sprawa wygląda podobnie w przypadku komputerów, które mają poradzić sobie z profesjonalną obróbką zdjęć czy montowaniem filmów. Wczytywanie się w aspekty technicznie poszczególnych modeli nie jest porywającą lekturą, ale czas poświęcony na nią, pozwoli Ci uniknąć rozczarowania sprzętem, który nie spełnia Twoich oczekiwań.

przenosny komputer

Regularna konserwacja

Z posiadaniem komputera wiąże się także kilka obowiązków. Żeby sprzęt służył Ci przez długie lata, musisz o niego odpowiednio dbać. Czyszczenie powinno się odbywać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Warto raz na jakiś czas wyczyścić klawiaturę oraz wszystkie gniazda przy pomocy sprężonego powietrza. Z kolei smugi z ekranu najlepiej schodzą po użyciu specjalnego środka przeznaczonego właśnie do tego celu. Regularne przecieranie wyświetlacza jest bardzo istotne, ponieważ wyjątkowo ostre drobinki mogą uszkodzić komputer np. w trakcie podróży.

Jeżeli zaś chodzi o porządki wewnętrze, warto zacząć od antywirusa. Ten program powinien być zawsze uruchomiony w tle, natomiast dobrze jest dodatkowo wykonywać pełen skan dysków w poszukiwaniu nieprawidłowości. Bardzo przydatne są też aplikacje czyszczące z niepotrzebnych plików oraz błędnych wpisów rejestru. Dzięki nim możesz w parę chwil usunąć zbędne gigabajty danych, o których istnieniu nie miałeś pojęcia.

pisanie na klawiaturze

Czas działania

Decydując się na laptopa, oczekujemy od niego mobilności. W końcu ma to być alternatywa dla ciężkich komputerów stacjonarnych, wymagających ciągłego dostępu do prądu. Warto poświęcić trochę czasu, żeby zapoznać się z opiniami na temat mocy baterii w modelach, których zakup bierzesz pod uwagę. Oczywiście, im dłużej wytrzymuje bateria, tym więcej będzie kosztować sprzęt. Czasem jednak opłaca się dopłacić za komfort użytkowania.

Kiedy kupić

Ceny sprzętu zmieniają się w ciągu roku. Zaraz po swojej premierze, każdy laptop niezależnie od producenta, jest oczywiście najdroższy. Czasem warto odczekać chwilę, ponieważ wartość sprzętu spada bardzo szybko. Najlepiej oczywiście powstrzymać się przez podejmowaniem decyzji aż do wyprzedaży. Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok to dobry czas, żeby kupować sprzęty ze względu na wiele okazyjnych ofert. Wybierając odpowiedni moment, można zaoszczędzić nawet do połowy wartości laptopa. Nikt nie lubi przepłacać, prawda?

Kategorie:

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Zabezpieczenie przeciw spam bootom, wpisz kod z obrazka.
1 + 3 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.