Na czym polega profesjonalne projektowanie aplikacji mobilnych?

tworzenie aplikacji mobilnych

Tworzenie aplikacji mobilnych to złożony proces, który polega m.in. na projektowaniu, przygotowywaniu oraz wdrażaniu oprogramowania przeznaczonego do użytkowania na urządzeniach mobilnych takich jak smartfon czy tablet. Zadania te wykonywane są na specjalnej platformie programowej.

Nowoczesna i funkcjonalna aplikacja mobilna w pełni korzysta z funkcji i podzespołów dostępnych we współczesnych urządzeniach mobilnych, takich jak na przykład moduł GPS, mikrofon czy kamera.

Język i środowisko programistyczne

Aplikacje mobilne nie są produktami uniwersalnymi dla wszystkich urządzeń przenośnych dostępnych. Aktualnie największy udział na rynku mają przede wszystkim dwa systemy, którymi są iOS oraz Android. W zależności od wyboru platformy, tworzenie aplikacji mobilnych opiera się na wykorzystaniu innych języków i narzędzi programistycznych. System iOS korzysta z języka Objective-C lub Swift oraz środowiska programistycznego XCode, natomiast Android wymaga opanowania języka java oraz obsługi środowiska programistycznego Android Studio. Również samo programowanie aplikacji mobilnych wygląda w przypadku obu platform nieco inaczej, ponieważ iOS i Android nie korzystają ze wspólnego standardu. Jednak w celu obniżenia kosztów tworzenia aplikacji dla każdego systemu z osobna oraz skrócenia związanego z tym czasu, na rynku pojawiły się specjalne narzędzia cross-platformowe i hybrydowe. Umożliwiają one jednoczesne programowanie aplikacji mobilnych na wszystkie wybrane platformy za pomocą jednego języka programistycznego. Profesjonalny kurs programowania aplikacji mobilnych jest najlepszym sposobem na to, aby poznać najważniejsze narzędzia i środowiska niezbędne w pracy designera.

programowanie aplikacji na telefony

Wymagania dla twórców aplikacji

Tworzenie aplikacji mobilnych wymaga sprostania wielu wyzwaniom. Już na etapie projektu konieczne jest zapewnienie kompatybilności z wieloma dostępnymi na rynku systemami operacyjnymi i urządzeniami. Aplikacja mobilna powinna być również dostosowana do bezproblemowego działania na zróżnicowanych pod względem rozmiarów ekranach, a także indywidualnych zakresach wyposażenia poszczególnych urządzeń.

Współcześni użytkownicy oczekują wyłącznie eleganckich, łatwych w obsłudze oraz stabilnych aplikacji. Jeżeli nie spełniają one określonych wymagań, są natychmiastowo odinstalowywane. W związku z tym każda aplikacja mobilna musi być na bieżąco aktualizowana.

Zazwyczaj dodawanie kolejnych usprawnień, zabezpieczeń i poprawek przeprowadzane jest co 2 - 4 tygodnie, czyli o wiele częściej niż w przypadku tradycyjnego oprogramowania komputerowego. Aby nowa aplikacja była niezawodna i bezproblemowo działała na każdym dedykowanym urządzeniu, musi być stworzona przez uzdolnionych programistów. Opanowanie podstaw jest warunkiem niezbędnym do prawidłowego wykonania funkcjonalnej i popularnej aplikacji mobilnej.

Najlepszym sposobem na sprawdzenie swoich umiejętności jest odpowiedni kurs programowania aplikacji mobilnych, pozwalający na zapoznanie się z tematem na każdym poziomie zaawansowania.

Kategorie:

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Zabezpieczenie przeciw spam bootom, wpisz kod z obrazka.
7 + 9 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.