Na co zwrócić uwagę, kupując kartę pamięci?

karty pamieci

Karta pamięci jest ważnym dodatkiem do aparatu fotograficznego, smartfona czy tabletu. W zależności od pojemności pomieści ogromne ilości danych, w tym zdjęć, muzyki czy filmów. Jednak nie tylko pojemność karty powinna decydować o jej zakupie. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Rodzaj karty i jej pojemność

Karty pamięci dostępne są w dziś w kilku formatach. To karty SD (dziś w wersji SDHC oraz SDXC), micro-SD oraz coraz rzadziej stosowane CompactFlash. Prym wiedzie zdecydowanie format micro-SD, który znajduje zastosowanie przede wszystkim w smartfonach oraz tabletach. Bardzo często może być jednak używany także w urządzeniach przystosowanych do większych kart SD – wystarczy w tym celu użyć adaptera.

Jeśli natomiast chodzi o pojemność, parametr ten jest częściowo zależny od rodzaju karty pamięci. Maksymalna pojemność kart SD to zaledwie 2 GB, podczas gdy dla SDHC to 32 G, a w przypadku SDXC nawet do 2TB. Natomiast karta CompactFlash nie ma w tej kategorii równych i pomieści nawet do 147 456 TB – tego typu produkty znajdują jednak niemal włącznie zastosowanie profesjonalne.

telefonowa karta pamieci

Przeznaczenie karty pamięci

Nowoczesne karty SD i microSD znajdą zastosowanie w różnorodnych urządzeniach. Najczęściej będą to wspomniane wcześniej smartfony, tablety, aparaty fotograficzne czy kamerki samochodowe, mające różne wymagania odnośnie do nośnika, którego można w nich użyć. Urządzenia mogą być przystosowane do kart o odmiennej maksymalnej pojemności, co należy sprawdzić przez zakupem dodatkowej pamięci, by nie zaopatrzyć się w produkt bezużyteczny w połączeniu z naszym sprzętem.

O tym, jaka karta pamięci sprawdzi się najlepiej w konkretnym urządzeniu, decyduje również to, jakiego rodzaju dane chcemy zapisywać i jak dużo ich będzie. Inny model wystarczy nam do smartfona, na którym chcemy mieć dostęp do ulubionej muzyki, inny sprawdzi się w lustrzance profesjonalnego fotografa, a jeszcze inny w tablecie, którego używamy w wolnych chwilach.

Prędkość zapisu i odczytu

Prędkość stanowi jeden z najważniejszych parametrów nośnika pamięci, od którego będzie zależał komfort korzystania z wybranego urządzenia. Prędkość zapisu określa, jak szybko dane zapisywane są na karcie, a prędkość odczytu – jak szybko są odczytywane. Jeśli wybierzemy zbyt wolną kartę do nowoczesnego sprzętu, nie wykorzystamy w pełni jego możliwości, natomiast produkt o doskonałej wydajności nie przyda się np. w smartfonie, który jej nie potrzebuje.

komputerowa karta pamieci

Ze względu na ten parametr karty pamięci oznaczone są jedną z 4 klas: 2, 4, 6 i 10, przy czy czym klasa 2 oznacza najwolniejszą kartę, natomiast klasa 10 – najszybszą, zapisującą dane z prędkością minimum 10 MB/s. Na kartach możemy znaleźć także symbole takie jak U1 i U3 (stosowane w modelach z magistralą UHS) – pierwszy z nich oznacza, że produkt musi spełniać wymogi oferowane przez karty Class 10, natomiast karty U3 posiadają prędkość zapisu na poziomie 30 MB/s. Prędkości odczytu podawana jest z kolei jako konkretna wartość, np. 80 MB/s, 95 MB/s czy 120 MB/s.

Rodzaj karty, jej przeznaczenie oraz prędkość to najważniejsze, lecz nie wszystkie czynniki, jakie powinniśmy uwzględnić przy zakupie. Dlatego zanim sięgniemy po konkretny produkt, dokładnie określmy nasze wymagania, możliwości naszego sprzętu i zapoznajmy się ze wszystkim oznaczeniami widniejącymi na karcie pamięci, pozwalającymi określić jej właściwości.

Kategorie:

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Zabezpieczenie przeciw spam bootom, wpisz kod z obrazka.
2 + 5 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.