Mechanizm z Antykithiry - Najstarszy komputer świata - Lektor Pl

Mechanizm z Antykithiry

Ten tajemniczy przedmiot został wykonany ponad 2000 lat temu, podobno jego twórcy stworzyli go, żeby móc przewidywać przyszłość i kontrolować wydarzenia. Znaleziony starożytny przedmiot jest wielkości teraźniejszego laptopa, jego większa część mechanizmu została wykonana z brązu. Film dokumentalny opowiada niesamowitych odkryciach i tajemnicach starożytnej kultury Greków. Odkryty został ponad 100 lat temu przez ekipę nurków - znalezisko nazwano mechanizmem z Antykithiry i określono go najstarszym komputerem na świecie. Tajemniczy przedmiot został wykonany z brązu i był wielkości dzisiejszego laptopa. Wydobyty na powierzchnię z podwodnych głębin, składał się z różnych przekładni oraz kółek zębatych, powiązanych w jedną logiczną całość.

Ówcześni badacze byli zdumieni zastosowaną techniką artefaktu, podziwiali wykonanie tajemniczego przyrządu, zdawali sobie sprawę ,że starożytni ludzie, przecież nie mogli stworzyć tak zaawansowanej technicznie rzeczy - czyżby nie doceniali wielkiej wiedzy jaką posiadali nasi przodkowie? A może maszyna pochodzi z innej planety?
Grecy słynęli ze swojej mądrości i znajomości matematyki czy astronomii, dobrze znali mapy nieba oraz potrafili określić bezbłędnie czas i cykle zachodzące we wszechświecie.

Potrafili dokładnie obliczyć pory roku, które bardzo przydawały się w codziennym życiu. Na podstawie wyliczeń podejmowali ważne decyzje i określali m.n pory siewów , zbiorów oraz kiedy najlepiej rozpocząć wojnę. Mechanizm stworzony przez starożytnych greków po dziś dzień stanowi dla naukowców nie lada zagadkę.

Badanie jego możliwości i funkcji, zmienia całkowicie wyobrażenie o dotychczasowej wiedzy o ludziach żyjących 2 wieki przed naszą erą. Obecnie sekretne tajniki mechanizmu badane są od 25 lat i odkrywane są coraz to nowsze możliwości, które wykorzystywane były przez greckich mędrców. W filmie przestawiono wiele ciekawostek i wysnuto wiele nowych teorii na temat starożytnego dzieła z Antykithiry.

Wideo: 
Mechanizm z Antykithiry
Kategorie:

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Zabezpieczenie przeciw spam bootom, wpisz kod z obrazka.
3 + 8 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.