Katalogi i historia znaczków pocztowych – czyli jak to się wszystko zaczęło

W roku kalendarzowym jest aż 365 dni (no czasem 366). To dość sporo czasu, żeby uprzyjemnić i urozmaicić sobie chwile, które lubimy przypisywać do konkretnej daty świąt. Choć tych naprawdę ważnych jest niewiele i mogą różnić się w zależności od kraju, to Dzień Znaczka Pocztowego jest tylko jeden. Obchodzi się go każdego dziewiątego dnia października na pamiątkę powstania Światowego Związku Pocztowego (rok 1874). Pierwszym miejscem, gdzie honorowano taki sposób płatności za przesyłkę pocztową były wyspy brytyjskie (wielka Brytania i Irlandia).

historia znaczkow pocztowych w polsce

Wykonanie znaczka pocztowego to tak naprawdę kwestia bardzo indywidualna, gdyż do jego wydruku można używać bardzo różnych rodzajów papieru oraz niemal każdej techniki drukarskiej. Istnieje również coś takiego jak specjalny katalog znaczków pocztowych. Na jego kartach możemy znaleźć każdy znaczek, który kiedykolwiek ukazał się w danym kraju. Dla ułatwienia kolekcjonerom katalogowania swoich zbiorów stosuje się tu także kilka podstawowych kategorii znaczków pocztowych. Są to znaczki o funkcji opłaty, dopłaty, wydawane charytatywnie, spersonalizowane, wojskowe oraz urzędowe.

Dziedziną, która zajmuje się badaniem i oceną znaczków pocztowych jest filatelistyka. Wiedza jaką daje ona kolekcjonerowi pozwala mu na zbudowanie reprezentacyjnej i bogatej kolekcji. W jej ramach można dowiedzieć się nie tylko o tym, jak ocenić wartość znaczka oraz poznać wartościowy egzemplarz, ale także wiele ciekawostek z historii tych efemerycznych przedmiotów kolekcjonerskich. Katalog znaczków może służyć tu również, jako wartościowa pomoc i źródło wiedzy.

Jeśli jednak zastanowimy się nad tym dłużej to prędzej czy później dojdziemy do wniosku, że taki katalog znaczków musiał by być bardzo rozległy. By ułatwić poszukiwania osobą pasjonującym się filatelistyką stworzono kilka kategorii tych „albumów poglądowych”. Mamy tu np. katalogi regionalne, tematyczne, specjalistyczne oraz światowe (dla tych, którzy swoją pasję traktują bardzo poważnie i nie chcą ograniczać się do terytorium tylko jednego kraju).

Ciekawostką jest, że popularność zbierania znaczków pocztowych zaczęła się w XIX w środowisku dziecięcym. Po latach osoby te (już dorosłe) nierzadko publikowały swoje zbiory, co w szybkim czasie doprowadziło do wydania pierwszego katalogu znaczków (rok 1861, Strasburg). Dzięki temu w bardzo krótkim czasie liczba kolekcjonerów lawinowo się powiększyła. Także cena znaczków starszych poszła wówczas w górę. Doprowadziło to do pojawienia się kolejnych katalogów, w których zaczęto z kolei umieszczać także ceny za poszczególne egzemplarze.

W naszym kraju pierwszy znaczek ujrzał światło dzienne w 1860 roku, jeśli jednak chodzi o katalogi, to ich historia w Polsce zaczyna się dopiero w roku 1920 w mieście Łódź. Od tego momentu powstało bardzo wiele różnych katalogów, z czego jednym z bardziej docenianych jest tzw. „Podręcznik polskich znaczków pocztowych”.

Można było w nim znaleźć nie tylko znaczki i ich ceny, ale również daty wydania, wprowadzenia, a nawet wycofania z obiegu. Były tu także takie ciekawostki jak nazwisko autora projektu graficznego, miejsce produkcji, nakład, próby fałszerstwa oraz zastosowanie. Także dziś katalog znaczków pocztowych okazuje się być bardzo dobra pomocą w świecie pasjonatów filatelistyki.

Kategorie:

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Zabezpieczenie przeciw spam bootom, wpisz kod z obrazka.
1 + 1 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.