Japoński "K Computer" najszybszy na świecie

K Computer

Stworzony przez japońską firmę Fujitsu superszybki komputer o wdzięcznej nazwie „K Computer”, pobił wcześniej ustalony przez samego siebie kolejny rekord obliczeniowy. Japoński komputer ma potężną moc obliczeniową, potrafi w ciągu jednej sekundy przeprowadzić aż 10 kwadrylionów obliczeń.

W porównaniu z najlepszymi komputerami osobistymi dostępnymi na rynku, wykonuje takie obliczenia 10 000 razy szybciej. Do października 2011 roku, supermaszyna mała wbudowane 68 544 tys ośmiordzeniowych procesorów SPARC64 VIIIfx, co w rezultacie dawało 548 352 tys rdzeni i moc 8 kwadrylionów obliczeń na sekundę.

Pracownicy Fujitsu postanowili jednak pójść dalej i rozbudowali „K Computer” do 88 128 tysięcy procesorów zawierających w sumie 705 024 rdzeni. Takie działanie pozwoliło zwiększyć jego moc obliczeniową o 10,51 PFLOPS i ustanowić kolejny rekord świata z 8 do 10 kwadrylionów. Komputery o tak potężnej mocy obliczeniowej , wykorzystywane są głównie przez naukowców. Przy ich pomocy uczeni prowadzą testy i badania oraz tworzą różne skomplikowane modele naukowe. Moc obliczeniowa superszybkiego komputera potrafi dokładnie wyliczyć i przewidzieć wpływ trzęsienia ziemi na obiekty budowlane, co w rezultacie po wprowadzonych zmianach konstrukcyjnych przez architektów, zmniejszy skalę zniszczeń podczas kataklizmu.

Na filmie możemy zobaczyć makietę budynku i powierzchnię jaką zajmuje „K computer”

Wideo: 
Kategorie:

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Zabezpieczenie przeciw spam bootom, wpisz kod z obrazka.
2 + 0 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.