Japończycy budują kosmiczną windę

Inżynierowie z japońskiej firmy Obayashi Corporation, podjęli nie lada wyzwanie i chcą zbudować kosmiczną windę, która w przyszłości będzie służyła do podróży w kosmos. Realizacja tego futurystycznego projektu, obecnie znajduje się na dyskach komputera, ale jak twierdzi pomysłodawca kosmicznej windy, że uda się go zrealizować do 2050 roku.

Konstrukcja po której będzie poruszała się kosmiczna winda, ma być wykonana z super lekkich i wytrzymałych nanorurek węglowych. Budowla będzie zakotwiczona przeciwwagą zawieszoną w przestrzeni kosmicznej. Japończycy chcą połączyć windę, długim na 96 000 kilometrów kablem światłowodowym, ma on służyć do komunikacji kapsuły ze stacja bazową na Ziemi.

kosmiczna japonska winda

Przy stacji bazowej zostanie stworzony port kosmiczny, podobny do nowoczesnego terminalu lotniczego. Będzie on pełnił rolę poczekalni, w której znajdą się laboratoria oraz cała infrastruktura potrzebna do obsługi pasażerów oczekujących na podróż.

Winda ma przemieszczać się z prędkością 200 km/h, we wnętrzu kabiny zmieści się około 30 osób. Jak zapewniają inżynierowie, wyniesienie kapsuły w przestrzeń kosmiczną na odległość 36 000 km, będzie trwała siedem dni, więc koniecznie muszą być zapewnione odpowiednie warunki dla przebywających w niej ludzi.

W dalszej fazie rozwoju winda będzie pokonywała 96 000 km, opracowano już wstępne plany określające jej wygląd oraz sposób działania. Jak sami pomysłodawcy podkreślają, że w przyszłości ich projekt otworzy ogromne możliwości transportowe i przyczyni się do dalszej eksploracji wszechświata, tym samym spełniając marzenia ludzkości o podróżach w kosmos.

Kategorie:

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Zabezpieczenie przeciw spam bootom, wpisz kod z obrazka.
2 + 1 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.