Jakie są rodzaje ekranów w monitorze?

matryca monitora

Użytkownicy komputerów mają możliwość wyboru monitora posiadającego jedną z trzech najbardziej popularnych matryc – TN, IPS oraz VA. Jednak, który wariant jest najlepszym rozwiązaniem? Kupno odpowiedniego monitora nie jest łatwym zadaniem – przede wszystkim należy jasno określić swój budżet, gdyż na rynku znajdują się zarówno monitory bardzo tanie, jak i te niebotycznie drogie. Kolejnym ważnym kryterium przy wyborze monitora będzie jego rozmiar, jak i zastosowanie.

 

Rodzaj matrycy w monitorze – czy ma znaczenie?

Zastosowana w danym monitorze matryca ma bardzo duże znaczenie i wpływa na jakość wyświetlanego obrazu oraz komfort użytkowania. Jest to istotny element – zarówno
w przypadku monitorów dla graczy, jak i grafików. Matryca dobrej jakości pozwala na bardzo żywe odwzorowanie kolorów, czy kąta widzenia. Produkty gorszej jakości mają problemy z odwzorowaniem kolorów, czy czerni – również kąt widzenia będzie dużo gorszy.

monitor laptopa

Monitory – rodzaje matryc

Na rynku dostępne są trzy rodzaje matryc, które najczęściej można spotkać w monitorach – IPS, TN oraz VA. Oprócz wymienionych trzech, dostępne są również matryce LED.

Matryca TN jest jednym z najtańszych rozwiązań, jakie można spotkać w monitorach. Jest to również najsłabsza matryca, jaką można dostać na rynku – istnieją jednak drobne wyjątki
i można spotkać monitory z matrycą TN, które dorównywać jakościowo będą matrycy VA. Matryce TN to:

Zalety:

 • bardzo krótki czas reakcji, dzięki czemu nie jest zauważalny efekt smugi, co pozwala na bardzo dobrą jakość dynamicznych scen,

 • niska cena.

Wady:

 • bardzo słabe odwzorowanie kolorów, nasycenie barw sprawia wrażenie nienaturalnego,

 • bardzo słaby kontrast,

 • dużo gorszy kąt widzenia.

Matryca IPS jest ulepszoną wersją matryc TN. Na rynku dostępne są monitory z matrycą IPS, które mają bardzo krótki czas reakcji, przez co bardzo często monitory z matrycą IPS są wybierane przez graczy. Matryce IPS to:

Zalety:

 • bardzo dobre odwzorowanie kolorów,

 • szeroki kąt widzenia,

 • wysoka jakość obrazu.

Wady:

 • słabe odwzorowanie czarnego koloru.

Matryce VA plasują się pomiędzy dwoma wcześniej wspomnianymi rodzajami. Matryca VA to:

Zalety:

 • krótki czas reakcji,

 • szeroki kąt widzenia,

 • wysoki kontrast.

Wady:

 • wybierając monitor z tą matrycą, gracze szczególnie powinni zwrócić uwagę na czas reakcji, który pozwoli uniknąć efektu smugi.

laptop i praca

Monitory typu curved – zakrzywiony monitor

Technologię zakrzywionego obrazu można znaleźć w kinach. To właśnie tam po raz pierwszy został zastosowany zakrzywiony obraz. Wpłynęło to na zniwelowanie zniekształcenia, jakie pojawiało się przy wyświetlaniu filmów na bardzo dużych powierzchniach. Nie dziwi zatem fakt, że technologia zakrzywionego obrazu została przeniesiona nie tylko na telewizory, ale również i na monitory.

Wybierając monitor w technologii curved, zyskuje się bardzo dużą przewagę w porównaniu
z tradycyjnymi monitorami – jest to szeroka perspektywa widzenia obrazu. Lekkie zakrzywienie ekranu dopasowane jest do krzywizny oka, dzięki temu możliwe jest dostrzeżenie większej ilości szczegółów, a wyświetlany obraz wydaje się być większy, niż jest w rzeczywistości.

Kategorie:

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Zabezpieczenie przeciw spam bootom, wpisz kod z obrazka.
7 + 0 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.