Gliese 581d - odkryto planetę, którą może zamieszkać człowiek

Gliese 581d symulacja komputerowa

Zespół naukowców z Instytutu Pierre Simon Laplace w Paryżu, badający układ planetarny znajdujący się wokół czerwonego karła Gliese 581 w Gwiazdozbiorze Wega, odkrył nową egzoplanetę podobną do Ziemi, na której w przyszłości mogliby zamieszkać ludzie. Astrofizycy badając układ planetarny wokół gwiazdy, w którym znajduje się sześć planet o tej samej nazwie: Gliese 581 e, Gliese 581 b, Gliese 581 c, Gliese 581 g, Gliese 581 d i Gliese 581 f. Badacze oznajmili, że największym prawdopodobieństwem występowania życia i warunków jakie panują na błękitnym globie, jedynie posiada planeta Gliese 581 d.

Badacze Robin Wordsworth, François Forget wraz z ekipą współpracowników, opracowali nowy model komputera, który przeprowadza symulację warunków klimatycznych na nowej egzoplanecie. Komputer symuluje w trójwymiarze powierzchnię egzoplanety, skład atmosferyczny gazów, występowanie wody, gęstość chmur i ewentualnie skład znajdującego się tam powietrza atmosferycznego. Po dokładnej analizie wyników, okazało się, że na Gliese 581 d występuje stabilny klimat. Jest wystarczająco ciepły żeby utrzymać warunki w ekosferze możliwość występowania na powierzchni wody w stanie ciekłym, co jest jednym z niezbędnych elementów do istnienia życia tlenowego.

Kluczowym wynikiem podczas badań powierzchni Gliese 581 d, było występowanie zjawiska Rayleigha. Jest to rozpraszanie światła na cząsteczkach. Występuje przy rozchodzeniu się światła w przejrzystych ciałach stałych i cieczach. Rozpraszanie Rayleigha na cząsteczkach atmosfery jest przyczyną błękitnego koloru nieba, więc nowo odkryta egzoplaneta, widziana z kosmosu przypomina naszą Ziemię.

W całym Układzie Słonecznym, rozpraszanie Rayleigha ogranicza ilość światła słonecznego po przez grubą warstwę atmosfery. Jednak światło gwiazdy Gliese 581 jest koloru czerwonego. Oznacza to, że może przenikać znacznie głębiej, w skutek czego powstaje efekt cieplarniany, który ogrzewa całą planetę. Nowo odkryta egzoplaneta jest siedem razy większa od Ziemi, a przyciąganie grawitacyjne ma dwa razy większe niż ziemskie.

Układ planetarny Gliese 581 znajduje się około 20,5 lat świetlnych (~194 bilionów km od Ziemi). 1 rok świetlny jest to odległość, jaką musi pokonać promień świetlny w próżni w ciągu jednego roku kalendarzowego. Sonda kosmiczna Voyager, potrzebowała by, aż 300.000 lat na dotarcie do systemu planetarnego czerwonego karła Gliese 581. Na dzień dzisiejszy, poza teleskopami nie dysponujemy odpowiednią technologią, aby dotrzeć do planety i dokładnie ją zbadać - może będzie to możliwe za 100, 200 czy 500 lat.

źródło: sciencedaily.com

Wideo: 
Kategorie:

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Zabezpieczenie przeciw spam bootom, wpisz kod z obrazka.
3 + 0 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.