Czy Twój telefon jest bezpieczny?

Żyjemy w czasach, w których telefon nie służy już wyłącznie do wykonywania rozmów. Dziś coraz częściej za pomocą smartfonów przeglądamy ulubione blogi, komunikujemy się poprzez portale społecznościowe, dokonujemy zakupów, a nawet przelewów. Wiele osób korzysta chętnie z tych udogodnień, ale zapomina o zapewnieniu bezpieczeństwa w razie utraty, złośliwego użycia urządzenia lub jego zniszczenia.

Podstawy bezpieczeństwa

Podstawową sprawą jest ustawienie trudnego hasła dostępu do telefonu. Warto tutaj przytoczyć znaną już coraz szerzej zasadę, że dobre hasło powinno być jak bielizna: używane indywidualnie i często zmieniane. Zgodnie z tymi wytycznymi powinno się ustawiać również hasła dla kont tworzonych na różnych serwisach, a przede wszystkim  związanych z finansami. Jeśli jest to możliwe, to warto skorzystać z podwójnej autentykacji. Najczęściej jest to możliwe poprzez kod wysyłany smsem, token, specjalną kartę lub aplikację. Warto też zadbać o  tzw. „backup”, czyli zapisywanie danych np. dokumentów lub zdjęć w co najmniej 2 miejscach. Wtedy w przypadku uszkodzenia lub utraty jednego urządzenia będziemy mieli dostęp do naszych plików np. w chmurze.

Telefon firmowy

W biznesie zapewnienie bezpieczeństwa informacji to sprawa niezmiernie ważna. Obecnie telefony z możliwością korzystania z internetu bardzo wykorzystywane są przez większość pracowników firm. Aby zapobiec wyciekowi, utracie lub zniszczeniu danych wdraża się specjalne systemy bezpieczeństwa. Mogą ona działać w oparciu o normę ISO 27001. Skuteczność i sprawność działania systemów bezpieczeństwa danych powinna być regularnie kontrolowana przez audytorów.

Audytorem w zakresie bezpieczeństwa informacji nie może zostać każdy. Oprócz wiedzy dotyczącej systemów informatycznych, w których obecnie przetwarzana jest największa ilość danych, osoba taka musi przejść szkolenie dotyczące teorii bezpieczeństwa informacji. Jest ono połączone z zajęciami praktycznymi, w czasie których uczestnicy zajmują się planowaniem, przeprowadzaniem oraz raportowaniem wyników kontroli.

Kategorie:

Dodaj komentarz