Bezpieczeństwo w sieci

Sieć i bezpieczeństwo

Wiele się mówi ostatnio o bezpieczeństwie w sieci. Teoretycznie Internet wydaje się być bezpieczny, jednak w praktyce bez przerwy jesteśmy narażeni na wszelkiego rodzaju zagrożenia. Osoby nieświadome takiej sytuacji często padają ofiarą przeróżnych hakerów, którzy są w stanie wykraść nasze pliki, dane osobowe, a nawet dane dostępu do kont bankowych. Wystarczy jednak dostosować się do liku wskazówek, aby znacznie zmniejszyć ryzyko takiej kradzieży.

Musimy pamiętać, żeby zawsze podchodzić do nowych znajomości oraz nowo odwiedzonych stron internetowych z pewnym dystansem. Nie rozsądnie jest wierzyć we wszystko co się przeczyta, gdyż właśnie na takim kredycie zaufania żerują cyberprzestępcy.

Przede wszystkim zwracajmy uwagę na to gdzie prowadzą linki jakie przesyłane są nam na forach czy czatach. To prawda, że nie zawsze są to witryny, które mają na celu wykraść nasze dane, ale mimo wszystko nie wchodźmy w pierwszy lepszy link tylko dlatego, że osoba, którą poznaliśmy pięć minut temu chce się z nami podzielić super śmiesznym zdjęciem. Wystarczy bowiem jedno kliknięcie, aby złośliwe oprogramowanie zainstalowało się na naszym komputerze. Często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, gdyż cała operacja odbywa się w tle i jest zupełnie niewidoczna. To samo tyczy się przeróżnych maili jakie otrzymujemy na skrzynkę pocztową. Mogą one imitować do złudzenia wiadomości wysyłane rzekomo z naszego banku czy też awiza o nieodebraniu przesyłki pocztowej, której w rzeczywistości tak naprawdę nie zamawialiśmy. Musimy być czujni, gdyż bardzo często odczytujemy takie wiadomości odruchowo, a dopiero później zastanawiamy się nad ich sensem. Należy pamiętać, że bank nigdy nie prosi nas w mailach o podawanie swoich danych do logowania do konta, ani weryfikacji swoich danych osobowych. Jeśli w treści znajduje się link do wprowadzania jakichkolwiek zmian to istnieje duże prawdopodobieństwo, że ktoś chce od nas wyłudzić prywatne dane.

Równie niebezpieczne co otrzymywane maile mogą być także portale społecznościowe. Musimy uważać na to komu i co mówimy, gdyż nasza prywatność w tym przypadku jest znacznie ograniczona. Bardzo łatwo o podanie w trakcie rozmowy, że wyjeżdżamy na długi urlop albo gdzie trzymamy zapasowy klucz do domu. To nic, że rozmawiamy ze znajomym. Takie rozmowy można bardzo łatwo przechwycić i wykorzystać w przeróżny sposób. Totalną głupotą jest również chwalenie się wyciągami z kart kredytowych czy też debetowych. Ostatnimi czasy jest to bardzo modne, ale niestety równie niebezpieczne. Dane jakie są zawarte w takich dokumentach jeżeli trafią w nieodpowiednie ręce mogą sprawić nam wiele problemów. Internet jest tak naprawdę wszechobecny. Powstaje coraz więcej ogólnodostępnych punktów WiFi co może za sobą ciągnąć pewne niebezpieczeństwo, gdyż zazwyczaj te sieci nie są odpowiednio zabezpieczone. Musimy zdawać sobie sprawę, że łącząc się z nimi jesteśmy narażeni na włamanie się do naszego komputera. Zatem najlepszym rozwiązaniem jest nie używanie tego typu rozwiązań, a jeśli już musimy to powinniśmy mieć zainstalowany odpowiedni program antywirusowy rozbudowany o funkcję "internet security".

Kategorie:

Dodaj komentarz